Темар (германски: Themar) — мал град во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Вера, 11 километри северозападно од окружниот град Хилдбургхаузен и 14 километри југозападно од слободниот град Зул.

Темар

Themar

Градското собрание на Темар
Градското собрание на Темар
Грб на Темар
Темар is located in Германија
Темар
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градски единици 3
Градоначалник Хуберт Безе (независен)
Основни податоци
Површина 20,18 км2
Надм. височина 330 м
Население 2.851 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 141 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Портал www.themar.de
Местоположба на градот Темар во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°30′15″N 10°36′57″E / 50.50417° N; 10.61583° E / 50.50417; 10.61583Координати: 50°30′15″N 10°36′57″E / 50.50417° N; 10.61583° E / 50.50417; 10.61583

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Фелдштајн. До 2019 година не бил во состав на самата заедница, иако во него се наоѓало нејзиното седиште.

МестоположбаУреди

Темар се наоѓа во јужниот дел на Тирингија, во горниот тек на Вера и во подножјето на Тирингиската Шума.

Соседни општиниУреди

Општини со кои се граничи се Хенфштет, Оберштат, Груб, Ленгфелд, Клостер Фесра, Гримелсхаузен и Бајнерштат во округот Хилдбургхаузен, како и со Грабфелд и Лојтерсдорф во округот Шмалкалден-Мајнинген.

Градски единициУреди

Кон градот припаѓаат и следниве места:

  • Вахенбрун
  • Тахбах

ПолитикаУреди

Градски советУреди

Градскиот совет во Темар се состои од 14 членови. На општинските избори одржани на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:

Партија/Список Места +/–
Про Темар 8 ± 0
Левица 3 − 2
SPD 1 ± 0
BZH 2 + 2

На овие избори по првпат во советот влегла партијата „Сојуз-Иднина-Хилдбурхаузен“ од крајната десница.

ГрадоначалникУреди

Од 2000 година, градоначалник е Хуберт Безе, кој во 2018 година бил повторно избран.[2]

Збратимени градовиУреди

Темар е збратимен со следниве градови:

Главни знаменитостиУреди

  • Црква Свети Вартоломеј
  • Црква Свети Јован
  • Градски ѕидини
  • Градско собрание
  • Главниот плоштад

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)
  2. "Ergebnis der Bürgermeisterwahl 2018 in Themar". Посетено на 2019-07-15.

Надворешни врскиУреди