Ленгфелд (германски: Lengfeld) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Ленгфелд
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Ленгфелд is located in Германија
Ленгфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Јенс Цахрих
Основни податоци
Површина 6,64 км2
Надм. височина 365 м
Население 411 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Портал www.lengfeld.net
Местоположба на Ленгфелд во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°31′0″N 10°39′0″E / 50.51667° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.51667; 10.65000Координати: 50°31′0″N 10°39′0″E / 50.51667° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.51667; 10.65000

ГеографијаУреди

Ленгфелд се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди