Оберштат (германски: Oberstadt) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Оберштат
Замокот Оберштат
Замокот Оберштат
Оберштат is located in Германија
Оберштат
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Андреас Ертел
Основни податоци
Површина 13,4 км2
Надм. височина 430 м
Население 336 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98530
Повик. бр. 036846
Местоположба на Оберштат во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°32′0″N 10°35′0″E / 50.53333° СГШ; 10.58333° ИГД / 50.53333; 10.58333Координати: 50°32′0″N 10°35′0″E / 50.53333° СГШ; 10.58333° ИГД / 50.53333; 10.58333

ГеографијаУреди

Оберштат се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди