Груб (германски: Grub) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Груб
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Груб (Тирингија) во рамките на Германија
Груб (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Уве Трибел
Основни податоци
Површина 4,49 км2
Надм. височина 460 м
Население 159 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98530
Повик. бр. 036846
Портал www.vg-feldstein.de
Местоположба на Груб во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°32′59″N 10°37′59″E / 50.54972° СГШ; 10.63306° ИГД / 50.54972; 10.63306Координати: 50°32′59″N 10°37′59″E / 50.54972° СГШ; 10.63306° ИГД / 50.54972; 10.63306

Географија уреди

Груб се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума, јужно од градот Зул.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди