Швајкерсхаузен (германски: Schweickershausen) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Швајкерсхаузен
Поглед на Швајкерсхаузен
Поглед на Швајкерсхаузен
Поглед на Швајкерсхаузен
Швајкерсхаузен во рамките на Германија
Швајкерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Хелдбургер Унтерланд
Градоначалник Торстен Фишер
Основни податоци
Површина 9,75 км2
Надм. височина 340 м
Население 161 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98663
Повик. бр. 036871
Местоположба на Швајкерсхаузен во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°14′18″N 10°37′50″E / 50.23833° СГШ; 10.63056° ИГД / 50.23833; 10.63056Координати: 50°14′18″N 10°37′50″E / 50.23833° СГШ; 10.63056° ИГД / 50.23833; 10.63056

Географија уреди

Местоположба уреди

Швајкерсхаузен се наоѓа во Хелдбургер Ланд, југозападно од градот Хелдбург, сместен во крајниот југ на покраината Тирингија. Голем дел од општинската граница е самата покраинска линија помеѓу Тирингија и Баварија.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди