Штрауфхајн (германски: Straufhain) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Штрауфхајн
Музеј „Две држави“ во Штројфдорф
Музеј „Две држави“ во Штројфдорф
Грб на Штрауфхајн
Штрауфхајн is located in Германија
Штрауфхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Хелдбургер Унтерланд
Градоначалник Тино Кемпф (СГ)
Основни податоци
Површина 57,4 км2
Надм. височина 315 м
Население 2.714 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98646
Повик. бр. 03685, 036875
Портал www.gemeinde-straufhain.de
Местоположба на Штрауфхајн во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°21′0″N 10°40′59″E / 50.35000° СГШ; 10.68306° ИГД / 50.35000; 10.68306Координати: 50°21′0″N 10°40′59″E / 50.35000° СГШ; 10.68306° ИГД / 50.35000; 10.68306

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Општината Штрауфхајн е составена од следниве места:

  • Аделхаузен
  • Ајсхаузен
  • Линден
  • Масенхаузен
  • Зајдингштат
  • Софинтал
  • Штајнфелд
  • Штресенхаузен
  • Штројфдорф

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди