Еренберг (Тирингија)

Еренберг (германски: Ehrenberg) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Еренберг претставува најмала општина во целиот округ.

Еренберг
Општинската зграда во Еренберг
Општинската зграда во Еренберг
Еренберг (Тирингија) is located in Германија
Еренберг (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Хајко Шенхубер
Основни податоци
Површина 2,08 км2
Надм. височина 429 м
Население 178 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Местоположба на Еренберг во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°28′0″N 10°39′0″E / 50.46667° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.46667; 10.65000Координати: 50°28′0″N 10°39′0″E / 50.46667° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.46667; 10.65000

ГеографијаУреди

Општината се наоѓа југоисточно од манастирот Фесра.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди