Хелдбург (германски: Heldburg) — мал град во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Градот бил создаден на 1 јануари 2019 година со спојување на поранешните општини Бад Колберг-Хелдбург, Гомпертсхаузен и Хелинген. Се наоѓа 16 километри јужно од окружниот град Хилдбургхаузен и 18 километри западно од градот Кобург.

Хелдбург

Heldburg

Градското собрание на Хелдбург
Градското собрание на Хелдбург
Градското собрание на Хелдбург
Грб на Хелдбург
Хелдбург во рамките на Германија
Хелдбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Хелдбургер Унтерланд
Градски единици 13
Градоначалник Кристофер Отер (ДХС)
Основни податоци
Површина 112,75 км2
Надм. височина 288 м
Население 3.374 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98663
Повик. бр. 036871
Портал stadt-heldburg.de
Местоположба на градот Хелдбург во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°17′0″N 10°44′0″E / 50.28333° СГШ; 10.73333° ИГД / 50.28333; 10.73333Координати: 50°17′0″N 10°44′0″E / 50.28333° СГШ; 10.73333° ИГД / 50.28333; 10.73333

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Хелдбургер Унтерланд.

Географија уреди

Местоположба уреди

Хелдбург се наоѓа на реката Крек, притока на Родах, околу 20 километри оддалечен од Хилдбургхаузен (Тирингија) на север, Кобург (Горна Франконија) на исток и Бад Кенигсхофен (Долна Франконија) на запад. Поголеми градови во близина, по Кобург, се Бамберг, 45 км на југ и Швајнфурт 45 км на југозапад.

Градски единици уреди

Градот Хелдбург е составен од следниве места:

 • Албингсхаузен
 • Бад Колберг
 • Ајнед
 • Гелерсхаузен
 • Гомпертсхаузен
 • Хелдбург
 • Хелинген
 • Холцхаузен
 • Кеслиц
 • Линденау
 • Попенхаузен
 • Рит
 • Фелкерсхаузен
 • Фолкмансхаузен

Соседни општини уреди

Соседни општини се следниве (од север надесно): Вестхаузен, Штрауфхајн, Бад Родах, Умерштат, Зеслах, Маролдсвајсах, Швајкерсхаузен, Зулцдорф на Ледерхеке, Трапштат и Шлехтсарт.

Историја уреди

Хелдбург бил првпат споменат во 837 година. Се наоѓа на подножјето на истоимената тврдина. Во 1993 година станал дел од општината Бад Колберг-Хелдбург.[2]

Политика уреди

Градски совет уреди

На локалните избори на 26 мај 2019 година со излезност од 71% бил избран Градскиот совет на новиот град со следниве резултати:[3]

Партија/Список % Места
CDU 47,7 9
FW/UB 45,5 8
BZH 3,6 1
BCI 3,2 0
Вкупно 100,0 18

Градоначалник уреди

На локалните избори на 26 мај 2019 година бил избран Кристофер Отер (CDU).[4]

Галерија уреди

Наводи уреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. Heldburg - Geschichte erleben Архивирано на 3 август 2020 г., official website Heldburg
 3. „Stadtratswahl Heldburg 2019“. wahlen.thueringen.de. Посетено на 2019-08-01.
 4. „Bürgermeisterwahl Heldburg 2019“. wahlen.thueringen.de. Посетено на 2019-08-01.

Надворешни врски уреди