Алштет (Тирингија)

Алштет (германски: Ahlstädt) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Алштет
Поглед на Алштет
Поглед на Алштет
Алштет is located in Германија
Алштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Анете Хаупт (СГ)
Основни податоци
Површина 2,34 км2
Надм. височина 460 м
Население 120 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98553
Повик. бр. 036873
Местоположба на Алштет во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°31′59″N 10°40′59″E / 50.53306° СГШ; 10.68306° ИГД / 50.53306; 10.68306Координати: 50°31′59″N 10°40′59″E / 50.53306° СГШ; 10.68306° ИГД / 50.53306; 10.68306

ГеографијаУреди

Алштет се наоѓа во Природниот парк Тириншка Шума, околу 8 километри јужно од градот Зул.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди