Санкт Бернхард (Тирингија)

Санкт Бернхард (германски: Sankt Bernhard) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Санкт Бернхард
Селската црква „Св. Мартин“
Селската црква „Св. Мартин“
Грб на Санкт Бернхард
Санкт Бернхард (Тирингија) is located in Германија
Санкт Бернхард (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Дитер Лефлер (независен)
Основни податоци
Површина 7,36 км2
Надм. височина 480 м
Население 256 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Местоположба на Санкт Бернхард во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°28′0″N 10°35′59″E / 50.46667° СГШ; 10.59972° ИГД / 50.46667; 10.59972Координати: 50°28′0″N 10°35′59″E / 50.46667° СГШ; 10.59972° ИГД / 50.46667; 10.59972

ГеографијаУреди

Санкт Бернхард се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума, јужно од Бајнерштат.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди