Хенфштет (германски: Henfstädt) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Хенфштет
Поглед на замокот Хенфштет
Поглед на замокот Хенфштет
Поглед на замокот Хенфштет
Хенфштет во рамките на Германија
Хенфштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Зимоне Лангнер-Шнајдер (независна)
Основни податоци
Површина 8,13 км2
Надм. височина 330 м
Население 356 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Портал www.henfstaedt.de
Местоположба на Хенфштет во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°31′0″N 10°34′59″E / 50.51667° СГШ; 10.58306° ИГД / 50.51667; 10.58306

Географија

уреди

Хенфштет се наоѓа во долината на Вера, помеѓу Темар и Лојтерсдорф.

Соседни општини

уреди

Општини со кои се граничи се Марисфелд, Оберштат, Темар и Лојтерсдорф.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди