Клостер Фесра (германски: Kloster Veßra; буквално Манастир Фесра) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Клостер Фесра
Поглед на поранешниот манастир Фесра
Поглед на поранешниот манастир Фесра
Поглед на поранешниот манастир Фесра
Клостер Фесра во рамките на Германија
Клостер Фесра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Волфганг Мелер (FwV)
Основни податоци
Површина 19,78 км2
Надм. височина 340 м
Население 278 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Местоположба на Клостер Фесра во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°30′0″N 10°39′0″E / 50.50000° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.50000; 10.65000

Манастирот Фесра (сега музеј) бил основан и поддржан од семејството Хенеберг и бил напуштен по реформацијата. Црквата била користена како парохиска црква до 1939 година, кога била запалена. Исто така, имала блиски односи со семејството Фон Бибра во XV век.

Географија

уреди

Клостер Фесра се наоѓа на вливот на Шлојзе во реката Вера.

Општински единици

уреди

Општината Клостер Фесра е составена од следниве единици:

  • Нојхоф
  • Цолбрик

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди