Фелдштајн (општинска заедница)

Фелдштајн (германски: Feldstein) — општинска заедница во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Темар.

Општинската заедница Фелдштајн се состои од следниве општини:

 1. Алштет
 2. Бајнерштат
 3. Бишофрод
 4. Дингслебен
 5. Еренберг
 6. Ајхенберг
 7. Гримелсхаузен
 8. Груб
 9. Хенфштет
 1. Клостер Фесра
 2. Ленгфелд
 3. Марисфелд
 4. Оберштат
 5. Ројрит
 6. Санкт Бернхард
 7. Шмехајм
 8. Темар

50°30′00″N 10°37′01″E / 50.500° СГШ; 10.617° ИГД / 50.500; 10.617