Ајхенберг (Хилдбургхаузен)

Ајхенберг (германски: Eichenberg) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Ајхенберг
Поглед на Ајхенберг
Поглед на Ајхенберг
Поглед на Ајхенберг
Ајхенберг (Хилдбургхаузен) во рамките на Германија
Ајхенберг (Хилдбургхаузен)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Месни единици 2
Градоначалник Луц Рериг (FwV)
Основни податоци
Површина 4,5 км2
Надм. височина 420 м
Население 167 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98553
Повик. бр. 036873
Местоположба на Ајхенберг во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°32′0″N 10°40′0″E / 50.53333° СГШ; 10.66667° ИГД / 50.53333; 10.66667

Географија

уреди

Ајхенберг се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума, во долина на реката Вера, околу 10 километри јужно од градот Зул.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди