Бајнерштат (германски: Beinerstadt) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Бајнерштат
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Бајнерштат is located in Германија
Бајнерштат
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Ханс-Вернер Бихел (Левица)
Основни податоци
Површина 6,71 км2
Надм. височина 430 м
Население 312 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Местоположба на Бајнерштат во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°28′0″N 10°35′0″E / 50.46667° СГШ; 10.58333° ИГД / 50.46667; 10.58333Координати: 50°28′0″N 10°35′0″E / 50.46667° СГШ; 10.58333° ИГД / 50.46667; 10.58333

ГеографијаУреди

Општината е сместена на надморска височина од 380 до 470 метри.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди