Шлојзегрунд (германски: Schleusegrund) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Шлојзегрунд
Црква во Шенбрун
Црква во Шенбрун
Црква во Шенбрун
Грб на Шлојзегрунд
Шлојзегрунд во рамките на Германија
Шлојзегрунд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Месни единици 5
Градоначалник Хајко Шилинг (независен)
Основни податоци
Површина 58,99 км2
Надм. височина 445 м
Население 2.736 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98667
Повик. бр. 036874
Портал www.schleusegrund.de
Местоположба на Шлојзегрунд во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°31′24″N 10°52′0″E / 50.52333° СГШ; 10.86667° ИГД / 50.52333; 10.86667

Географија уреди

Местоположба уреди

Средишно село на општината е Шенбрун, кое настанало со спојување на селата Шенау, Габел, Унтернојбрун и Обернојбрун во 1950 година и се протега околу 3,5 километри во долините на Шлојзе и Нојбрун. Над овие села се наоѓа вештачкото езеро „Шенбрун“. Исто така, недалеку од овие села поминува патеката Ренштајг.

Западно од Шенбрун, во странична долина на Шлојзе се наоѓаат местата Штајнбах и Лангенбах. Југозападно од Шенбрун се наоѓа долината на Бибер, во која се наоѓаат селата Лихтенау, Енгенштајн, Биберау, Бибершлаг и Телерхамер.

Североисточната граница на општината е и окружна граница со Илм.

Соседни општини уреди

Соседни општини се Фрауенвалд, Нојштат на Ренштајг и Гросбрајтенбах, Масерберг и градот Шлојзинген.

Општински единици уреди

Општината Шлојзегрунд е составена од следниве единици:

  • Биберау (со Лихтенау, Енгенштајн, Бибершлаг и Телерхамер)
  • Гисибел
  • Лангенбах
  • Шенбрун (со Шенау, Унтернојбрун, Обернојбрун, Габел и Ернсттал)
  • Штајнбах

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди