Ремхилд (германски: Römhild) — мал град во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 14 километри западно од окружниот град Хилдбургхаузен и 21 километар југоисточно од градот Мајнинген.

Ремхилд

Römhild

Главната улица во Ремхилд
Главната улица во Ремхилд
Главната улица во Ремхилд
Грб на Ремхилд
Ремхилд во рамките на Германија
Ремхилд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Градски единици 14
Градоначалник Хајко Бартоломојс (ДХС)
Основни податоци
Површина 122,45 км2
Надм. височина 300 м
Население 6.747 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98628–98631
Повик. бр. 036948
Портал www.stadt-roemhild.de
Местоположба на градот Ремхилд во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°23′0″N 10°33′0″E / 50.38333° СГШ; 10.55000° ИГД / 50.38333; 10.55000

Градот претставувал седиште на поранешната Грофовија Хенеберг-Ремхилд (1491–1581), како и на Војводството Саксонија-Ремхилд.

На 31 декември 2012 година, кон него биле припоени поранешните општини Глајхамберг, Хајна, Мендхаузен, Милц и Вестенфелд.

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Ремхилд се наоѓа на ридскиот масив Глајхберге во областа Грабфелд во Хенебергер Ланд, непосредна на покраинската граница со Баварија.

Градски единици

уреди

Градското подрачје е поделено на 14 единици:

Историја

уреди

Во градската црква на Ремхилд се наоѓа гробот на Елизабета и Херман VIII од Хенеберг. Правењето на гробот му се припишува на Херман Фишер Помладиот (околу 1486–1517), член на семејството Фишер од Нирнберг.

Политика

уреди

Градски совет

уреди

Советот на градот Ремхилд се состои од 20 избрани членови и градоначалник. На локалните избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

Партија/Листа % Места +/-
CDU/FDP/FK 41,3 8 + 4
Слободни гласачи 29,9 6 − 3
Слободни гласачи Хајна 11,6 2 ± 0
Левица 8,0 2 + 1
BZH 5,0 1 + 1
Зелени 3,3 1 + 1
SPD 1,0 0 − 1
KIR n.k. 0 − 2
WG Milz n.k. 0 − 1
Вкупно 100,0 20 ± 0

На локалните избори првпат се појавила партијата од крајната десница „Сојуз-Иднина-Хилдбургхаузен“ (BZH) и влегла во Градскиот совет.

Градоначалник

уреди

Хајко Бартоломојс (CDU) бил избран на 24 февруари 2019 година со 53,4% од гласовите за нов градоначалник.[3]

Збратимени градови

уреди

Ремхилд е збратимен со следниве градови:

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. „Kommunalwahl Römhild 2019“. wahlen.thueringen.de. Посетено на 2019-12-15.
  3. Bürgermeisterwahl 2019, 13. Mai 2019

Надворешни врски

уреди