Швајцарска Супер лига

Швајцарската Супер лига е најсилната фудбалска лига во Швајцарија. Досега најмногу титули освоил Грасхопер (27).

Супер лига
Raiffeisen Super League-Logo.png
ЗемјаШвајцарија Швајцарија
Останати клуб(ови) одЛихтенштајн Лихтенштајн (еден клуб)
КонфедерацијаУЕФА
Основана1897
Број на клубови10
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воЧеленџ лига (втора лига)
Домашен купКуп на Швајцарија
Актуелен шампионБазел Базел (17-та титула)
(2014–15)
Најмногу титулиГрасхопер Грасхопер
(27 титули)
ТВ партнериТелеклуб Спорт
Мрежно местоSFL.ch
ТрофејTrofeo campionato svizzero di calcio.png
Швајцарска Супер лига 2015-2016

Систем на натпреварувањеУреди

Швајцарската Супер лига содржи 10 клуба кои играат меѓу себе во четирикратен лигашки-систем. Последнопласираниот тим во лигата игра следната сезона во Втората лига на Швајцарија, а претпоследниот тим има шанса преку баражот (плеј-аут) да обезбеди опстанок во најсилната лига, играјќи против второпласираниот тима од Втората швајцарска лига. Првопласираниот и второпласираниот тим обезбедуваат место во третото квалификациско коло за Лигата на шампионите, додека од преостанатите 2 тима од плеј-офот, едан игра во второто, а еден во третото квалификациско коло за Лига Европа.

Клубови во сезоната 2014/15.Уреди

Клуб сезона 2013/14
  Базел 1. (шампион)
  Грасхопер 2.
  Јанг Бојс 3.
  Луцерн 4.
  Цирих 5.
  Тун 6.
  Ст. Гален 7.
  Сион 8.
  Арау 9.
  Вадуц 1. во Челенџ лига

Шампиони (1897—1933)Уреди

Шампиони (од 1933)Уреди

Вечна табелаУреди

Клуб број титула
ФК Грасхопер 27
ФК Сервет 17
ФК Базел 17
ФК Цирих 12
ФК Јанг Бојс 11
ФК Лозана 7
ФК Винтертур 3
ФК Лугано 3
ФК Шо де Фондс 3
ФК Ксамакс 3
ФК Арау 3
ФК Сион 2
ФК Санкт Гален 2
ААК Цирих 1
ФК Брил 1
ФК Етоил Спортинг 1
ФК Бил 1
ФК Луцерн 1
ФК Белинцона 1
ФК Берн 1 (одземена титула)

Надворешни врскиУреди

Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија