УЕФА Куп 1975/76

УЕФА Куп 1975/76 — петта сезона од ова натпреварување организирано од страна на УЕФА во кое настапиле клубови од најсилните лиги кои не успеале да се пласираат во Купот на европските шампиони и Купот на победниците на куповите.

УЕФА Куп 1975/76
Податоци за купот
Датуми14 септември 1975 — 19 мај 1976
Екипи64
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул
(2. титула)
Вице-шампионБелгија Клуб Брухе
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Холандија Руд Гелс (14 голови)

Натпреварувањето започнало на 14 септември 1974 и завршило со финален двомеч одигран на 28 април и 19 мај 1976 година.

Учествувале 64 клубови од 31 национален сојуз. Поради политички причини, четврта сезона по ред, Албанија немала свој претставник во натпреварувањето.

Прво колоУреди

Првите натпревари биле одиграни од 14 до 24 септември, а реванш натпреварите од 30 септември до 1 октомври 1975 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Дујсбург   10:3   Еносис Неон Паралимни 7:1 3:2
Гленторан   1:14   Ајакс 1:6 0:8
Грасхопер   4:4[1]   Реал Сосиедад 3:3 1:1
ПАОК   2:6   Барселона 1:0 1:6
АИК   1:2   Спартак Москва 1:1 0:1
Антверпен   5:1   Астон Вила 4:1 1:0
Бохимијанс Прага   2:3   Хонвед 1:2 1:1
Карл Цајс Јена   4:0   Олимпик Марсеј 3:0 1:0
Универзитатеа Крајова   2:4   Црвена Ѕвезда 1:3 1:1
Евертон   0:1   Милан 0:0 0:1
Фејенорд   1:4   Ипсвич Таун 1:2 0:2
ГАИС   4:5   Сласк Вроцлав 2:1 2:4
Херта Берлин   6:2   Хелсинки 4:1 2:1
Хибернијан   2:3   Ливерпул 1:0 1:3
Холбек   1:3   Стал Мјелец 0:1 1:2
Келн   5:2   Б 1903 2:0 3:2 (прод.)
Олимпик Лион   4:6   Клуб Брухе 4:3 0:3
Молде   1:6   Естер 1:0 0:6
АСА Тргу Муреш   3:6   Динамо Дрезден 2:2 1:4
Черноморец Одеса   1:3   Лацио 1:0 0:3 (прод.)
Порто   10:0   Авенир Беген 7:0 3:0
Рапид Виена   2:3   Галатасарај 1:0 1:3
Рома   2:1   Дунав Русе 2:0 0:1
Торпедо Москва   5:2   Наполи 4:1 1:1
ВЕСТ Линц   2:4   Вашаш 2:0 0:4
Војводина   1:3   АЕК Атина 0:0 1:3
Јанг Бојс   2:4   Хамбургер 0:0 2:4
Атлон Таун   4:2   Волеренга 3:1 1:1
ФК Интер Братислава   8:2   Реал Сарагоса 5:0 3:2
Кеплавик   0:6   Данди Јунајтед 0:2 0:4
Левски-Спартак Софија   7:1   Ескишехирспор 3:0 4:1
Слием Вондерерс   2:5   Спортинг Лисабон 1:2 1:3

Второ колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 21 и 22 октомври, а реванш натпреварите на 4 и 5 ноември 1975 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Дујсбург   4:4[1]   Левски-Спартак Софија 3:2 1:2
Атлон Таун   0:3   Милан 0:0 0:3
Карл Цајс Јена   1:1
(2:3 пен.)
  Стал Мјелец 1:0 0:1
Данди Јунајтед   2:3   Порто 1:2 1:1
Галатасарај   2:7   Торпедо Москва 2:4 0:3
Херта Берлин   2:4   Ајакс 1:0 1:4
Хонвед   2:3   Динамо Дрезден 2:2 0:1
Интер Братислава   3:3[1]   АЕК Атина 2:0 1:3
Ипсвич Таун   3:4   Клуб Брухе 3:0 0:4
Спартак Москва   3:0   Келн 2:0 1:0
Естер   1:2   Рома 1:0 0:2
Реал Сосиедад   1:9   Ливерпул 1:3 0:6
Црвена Ѕвезда   1:5   Хамбургер 1:1 0:4
Сласк Вроцлав   3:2   Антверпен 1:1 2:1
Вашаш   4:3   Спортинг Лисабон 3:1 1:2
Лацио   0:7   Барселона 0:3 0:4

Трето колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 26 ноември, а реванш натпреварите на 10 декември 1975 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Ајакс   3:3
(3:5 пен.)
  Левски-Спартак Софија 2:1 1:2
Барселона   4:1   Вашаш 3:1 1:0
Клуб Брухе   2:0   Рома 1:0 1:0
Динамо Дрезден   4:3   Торпедо Москва 3:0 1:3
Хамбургер   3:2   Порто 2:0 1:2
Интер Братислава   1:2   Стал Мјелец 1:0 0:2
Сласк Вроцлав   1:5   Ливерпул 1:2 0:3
Милан   4:2   Спартак Москва 4:0 0:2

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 3 март, а реванш натпреварите на 17 март 1976 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Барселона   8:5   Левски-Спартак Софија 4:0 4:5
Клуб Брухе   3:2   Милан 2:0 1:2
Динамо Дрезден   1:2   Ливерпул 0:0 1:2
Хамбургер   2:1   Стал Мјелец 1:1 1:0

ПолуфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 30 и 31 март, а реванш натпреварите на 14 април 1976 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Барселона   1:2   Ливерпул 0:1 1:1
Хамбургер   1:2   Клуб Брухе 1:1 0:1

ФиналеУреди

  Главна статија: „Финале на УЕФА Купот во 1976 година.

Прв натпреварУреди

28 април 1976
Ливерпул   3-2   Клуб Брухе Енфилд, Ливерпул
Публика: 49,981
Судија: Фердинанд Биверси (Западна Германија)
Кенеди   59'
Кејс   61'
Киган   65' (пен.)
Ламбер   5'
Кулс   15'

Втор натпреварУреди

19 мај 1976
Клуб Брухе   1-1   Ливерпул Олимписки стадион, Брухе
Публика: 29,423
Судија: Рудолф Глекнер (Источна Германија)
Ламбер   11' (пен.) Киган   15'

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Екипата се квалификувала по правилото на повеќе постигнати голови во гости.

Надворешни врскиУреди