1. ФК Келн

(Пренасочено од ФК Келн)

1. ФК Келн (германски: 1. FC Köln) е германски фудбалски клуб од Келн, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.

1. ФК Келн
Целосно име1. Фудбал-клуб Келн 01/07 е. В.
ДржаваГерманија Германија
ПрекарЈарци
Основан13 февруари 1948; пред 76 години (1948-02-13)
Бои          црвена и бела
СтадионРајнЕнерги Штадион
Капацитет49,698
ПретседателГерманија Вернер Спинер
МенаџерГерманија Александер Верле
ТренерГерманија Андре Павлак
ЛигаБунделига
2021/227.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Основан е во 1948 година со спојување на два клуба. Во моментов се натпреварува во Втората Бундеслига .

Својте домашни натпревари клубот ги игра на стадионот РајнЕнерги Штадион, кој има капацитет од 49,698 седечки места. Најголеми соперници на Келн му се Борусија Менхенгладбах, Баер Леверкузен и Фортуна Диселдорф.

Пласмани по сезони уреди

Сезона Лига Позиција
1999/00. Втора Бундеслига (II) 1. (промоција)
2000/01. Бундеслига (I) 10.
2001/02. Бундеслига (I) 17. (испаднал)
2002/03. Втора Бундеслига (II) 2. (промоција)
2003/04. Бундеслига (I) 18. (испаднал)
2004/05. Втора Бундеслига (II) 1. (промоција)
2005/06. Бундеслига (I) 17. (испаднал)
2006/07. Втора Бундеслига (II) 9.
2007/08. Втора Бундеслига (II) 3. (промоција)
2008/09. Бундеслига (I) 12.
2009/10. Бундеслига (I) 13.
2010/11. Бундеслига (I) 10.
2011/12. Бундеслига (I) 17. (испаднал)

Келн во европските натпреварувања уреди

Сезона Конкуренција Група Земјата Тим Резултатот
2017/18. Лига Европа Група Н Англија Арсенал 1-0, 1-3
Србија Црвена ѕвезда 0-1, 0-1
Белорусија БАТЕ Борисов 5-2, 0-1

Стадион уреди

 
РајнЕнерги Штадион

Клубот своjте домашни натпревари ги игра на стадионот РајнЕнерги Штадион, кој има капацитет од 49,698 места (46.134 места). Стадионот е именуван по локалниот енергетски снабдувач РајнЕнерги АГ и ќе биде именуван по договорот до 2014 година. Изграден е во 1921 година, а потоа бил реновиран двапати, за првпат од 1972 до 1975 и повторно од 2002 до 2004, кога реновирањето чинело 47,4 милиони германски марки (120 милиони евра). Димензиите на теренот се 105 x 68 метри.

РајнЕнерги Штадион бил еден од 12-те стадиони домаќини на Светското првенство 2006 одржано во Германија, и на него се одиграле пет натпревари.

Играчи уреди

Моментален состав уреди

Од 1 февруари 2009 година

Бр. Позиција Играч
1   Г Фарид Мондрагон
2   О Мишо Бречко
3   О Јузеф Мохамад
6   О Пјер Воме
7   Н Себастијан Фрејс
8   С Петит
9   Н Маназес Ишијаку
10   Н Лукас Подолски
11   Н Миливоје Новакович
12   С Маниш
13   С Данијел Бросински
14   С Зоран Тошиќ (позајмица)
16   О Кристофер Шорч
17   С Кевин Пезони
Бр. Позиција Играч
18   С Томас Кезлер
19   С Танер Јалчин
20   О Адил Чихи
21   С Педро Геромел
22   О Фабрис Ехрет
23   Н Кевин Мекена
24   С Жозе Пјер Вунгидиса
25   С Адам Матушчук
27   О Кристијан Клеменс
29   Г Себастијан Зелински
31   О Александер Вабен
32   С Стефан Салгер
33   О Михаел Нидриг

Титули уреди

Домашни уреди

Меѓународни уреди

Наводи уреди

  1. Титулата е освоена пред формирањето на сегашната Бундеслига.
  2. 2,0 2,1 Пред формирањето на сегашната Бундеслига

Надворешни врски уреди