Куп на шампиони 1975/76

Куп на шампиони 1975/76 — 21-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Куп на шампиони 1975/76
Податоци за купот
Датуми17 септември 1975 - 12 мај 1976
Екипи32
Финале
ШампиониЗападна Германија Баерн Минхен (3-ти титула)
Вице-шампионФранција Сент Етјен
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови200 (3.28 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Западна Германија Јуп Хајнкес (6)

Финалето е одиграно на 12 мај 1976 на стадионот Хемпден Парк во Глазгов, каде што Баерн Минхен со резултат 1:0 го победил Сент Етјен, со тоа освојувајќи ја третпат по ред титулата првак на Европа.

Западна Германија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Баерн Минхен, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувала и Борусија Минхенгладбах, првак Западна Германија од претходната сезона.

Прво колоУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Менхенгладбах   7:2   Вакер Инзбрук 1:1 6:1
ЦСКА Софија   2:3   Јувентус 2:1 0:2
Слован Братислава   1:3   Дарби Каунти 1:0 0:3
Реал Мадрид   4:2   Динамо Букурешт 4:1 0:1
Бенфика   7:1   Фенербахче 7:0 0:1
Ујпешт Дожа   5:51   Цирих 4:0 1:5
Малме   3:3
(2:1 пен.)
  Магдебург 2:1 1:2
Женес Еш   1:8   Баерн Минхен 0:5 1:3
Олимпијакос   2:3   Динамо Киев 2:2 0:1
Омонија   2:5   Акранес 2:1 0:4
КБ   1:5   Сент Етјен 0:2 1:3
Ренџерс   5:2   Бохимијан 4:1 1:1
Флоријана   0:8   Хајдук Сплит 0:5 0:3
Моленбек   4:2   Викинг 3:2 1:0
Рух Хожов   7:2   КуПС 5:0 2:2
Линфилд   1:10   ПСВ Ајндховен 1:2 0:8

1 Ујпешт Дожа се пласирала во осминафиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

ОсминафиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Менхенгладбах   4:2   Јувентус 2:0 2:2
Дарби Каунти   5:6   Реал Мадрид 4:1 1:5
Бенфика   6:5   Ујпешт Дожа 5:2 1:3
Малме   1:2   Баерн Минхен 1:0 0:2
Динамо Киев   5:0   Акранес 3:0 2:0
Сент Етјен   4:1   Ренџерс 2:0 2:1
Хајдук Сплит   7:2   Моленбек 4:0 3:2
Рух Хожов   1:7   ПСВ Ајндховен 1:3 0:4

ЧетвртфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Борусија Менхенгладбах   3:31   Реал Мадрид 2:2 1:1
Бенфика   1:5   Баерн Минхен 0:0 1:5
Динамо Киев   2:3   Сент Етјен 2:0 0:3
Хајдук Сплит   2:3   ПСВ Ајндховен 2:0 0:3

1 Борусија Минхенгладбах се пласирала во полуфиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

ПолуфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид   1:3   Баерн Минхен 1:1 0:2
Сент Етјен   1:0   ПСВ Ајндховен 1:0 0:0

ФиналеУреди

12 мај 1976
Баерн Минхен   1–0   Сент Етјен Хемпден Парк, Глазгов
Гледачи: 54,864
Судија: Кароли Палотај (Унгарија)
Рот   57' Извештај