Трново (Гостиварско)

село во Општина Гостивар
Оваа статија се однесува на гостиварското село Трново. За други значења, видете Трново (појаснување).


Трново — село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.

Трново
Трново во рамките на Македонија
Трново
Местоположба на Трново во Македонија
Трново на интерактивна карта

Карта

Координати 41°44′13″N 20°59′9″E / 41.73694° СГШ; 20.98583° ИГД / 41.73694; 20.98583Координати: 41°44′13″N 20°59′9″E / 41.73694° СГШ; 20.98583° ИГД / 41.73694; 20.98583
Општина Гостивар
Население 137 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 07082
Надм. вис. 1001 м
Трново на општинската карта

Атарот на Трново во рамките на општината
Трново на Ризницата

Географија и местоположба Уреди

Историја Уреди

Стопанство Уреди

Население Уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948918—    
1953994+8.3%
1961997+0.3%
1971961−3.6%
1981713−25.8%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994548—    
2002539−1.6%
2021137−74.6%

На пописот од 2002 година, селото имало 539 жители, сите Албанци.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 137 жители, од кои 112 Албанци, 3 Турци, 1 Бошњак и 21 лице без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 330 918 994 997 961 713 0 548 539 137
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови Уреди

Трново е албанско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото:

Општествени установи Уреди

Самоуправа и политика Уреди

Избирачко место Уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 522 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 544 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости Уреди

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Наводи Уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 8. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски Уреди