Булчица

гратче во Дебарско, Албанија

Булчица (албански: Bulqizë) — град и општина во истоимениот округ во рамките на Дебарската област, источна Албанија. Општината е создадена со реформите во месната управа во 2015 г, спојувајќи ги дотогашните општини Булчица, Булчичко Поле (Фуша-Булќиза), Горица, Мартанеш, Острени, Шупенци (Шупенза), Требишта и Зрчани, кои сега станале општински единици.[1] Денешната општина има вкупно 31.210 жители (2011) и зафаќа површина од 678,51 км2.[2] Поранешната општина имала 8.177 жители.[3]

Булчица
Bulqizë
општина
Bulqiza.jpg
Грб на Булчица
Булчица is located in Албанија
Булчица
Булчица
Координати: 41°29′N 20°13′E / 41.483° СГШ; 20.217° ИГД / 41.483; 20.217Координати: 41°29′N 20°13′E / 41.483° СГШ; 20.217° ИГД / 41.483; 20.217
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаБулчица
Површина
 • општина678,51 км2 (26,197 ми2)
Население (2011)
 • општина31.210
 • општина густина0,46/км2 (1,2/ми2)
 • општинска единица8.177
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.8401-8402
Повик. бр.0219
Рег. таб.BZ

Општински единици и селаУреди

Општинска единица Булчица
Општинска единица Булчичко Поле
Општинска единица Горица
Општинска единица Мартанеш
Општинска единица Острени
Општинска единица Шупенци
Општинска единица Требишта
Општинска единица Зрчани

НаводиУреди

  1. Закон бр. 115/2014
  2. „Интерактивна карта на упарвно-територијалната реформа“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-08-08.
  3. „Резултати од пописот во 2011 г.“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-03. Посетено на 2015-08-08.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди