Пеклиште (Трново)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Пеклиштеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Трново. Претставува средновековна населба и некропола. Се наоѓа на околу 3 км североисточно од селото, каде се гледаат грамади од кршен камен и големи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Пеклиште is located in Македонија
Пеклиште
Местоположба на Пеклиште во Македонија
Местоположба 41°44′13″N 20°59′9″E / 41.73694° СГШ; 20.98583° ИГД / 41.73694; 20.98583Координати: 41°44′13″N 20°59′9″E / 41.73694° СГШ; 20.98583° ИГД / 41.73694; 20.98583
Основни податоци
Место Трново
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069