Општина Србиново

За истоименото село, видете Србиново.
Општина Србиново
денес дел од Општина Гостивар
Srbinovo GV 09.JPG

Улица во селото

[[Податотека:Знаме на Општина Србиново|125px|border|Знаме на Општина Србиново]] Грб на Општина Србиново
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Србиново
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 1039[1] жит.
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Србиново — рурална поранешна општина во Македонија, основана 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Гостивар. Седиште на општината било селото Србиново.[2]

НаводиУреди

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 14 февруари 2015.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

ПоврзаноУреди