Србиново

село во Општина Гостивар

Србиново — планинско село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар. До 2004 година, селото претставувало административно седиште на поранешната истоимена општина.

Србиново
Србиново (Гостиварско).jpg

Поглед кон Србиново од планината Буковиќ

Србиново во рамките на Македонија
Србиново
Местоположба на Србиново во Македонија
Србиново на интерактивна карта

Карта

Координати 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028Координати: 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028
Општина Гостивар
Население 317 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1239
Шифра на КО 07074
Надм. вис. 845 м
Србиново на општинската карта
Србиново во Општина Гостивар.svg

Атарот на Србиново во рамките на општината
Commons-logo.svg Србиново на Ризницата
Грб на поранешната Општина Србиново.

Географија и местоположбаУреди

Србиново се наоѓа во областа Горни Полог, на јужните падини на Сува Гора. Оддалечено е 14 километри јужно од градот Гостивар.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948772—    
1953868+12.4%
1961897+3.3%
19711.074+19.7%
19811.162+8.2%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994983—    
20021.039+5.7%
2021317−69.5%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Србиново живееле 440 жители, сите Албанци.[2]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.039 жители, сите Албанци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 317 жители, од кои 270 Албанци и 47 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 440 772 868 897 1.074 1.162 983 1.039 317
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

РодовиУреди

 
Џамијата во Србиново

Како едни од најстарите албански родови во селото се споменуваат родовите: Исо Туше (13 куќи) и Вандре (18 куќи). Потекнуваат од местото Булчи во северна Албанија, од двајцата браќа: Исо и Идо. Во Србиново дошле кон крајот на 18-от век.[9]

Србиново е албанско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото:

 • Алије или Китовци (10 к.) доселени се од околината на Булчиза во северна Албанија. Они се најстар албански род во селото. Потекнуваат од предокот Алија. Тој имал двајца браќа Фазлија и Ферат. Од нив потекнуваат родовите Фаслије (10 к.) и Ферате (4 к.)
 • Иса Туше (13 к.) доселени се од околината на Булчиза. Имаат роднини во селото Трново (Тушевци).
 • Шанделе (8 к.) исто потекло како родот Иса Туше.
 • Измете (14 к.) доселени се од околината на Тирана во Албанија.
 • Диша (11 к.) они се најверојатно староседелци во селото.
 • Гура (9 к.) доселени се од местото Гури во Љусна, северна Албанија.
 • Тока (4 к.) доселени се од околината на Булчиза во северна Албанија.
 • Бала (14 к.) доселени од истото место како и претходниот род.
 • Жупање или Асане (5 к.) исто потекло како и претходните два рода. Имаат роднини во селото Чегране.[10]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постојат избирачките места бр. 521 и 521/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 1.165 гласачи.[12]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[13]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.214.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 10 стр.
 10. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 11. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врскиУреди