Трка околу Франкфурт 2017

издание 2017 на Трка околу Франкфурт
Трка околу Франкфурт 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание56. Трка околу Франкфурт
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 1.UWT
Датум1 мај 2017
Растојание215,7 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеЕшборн
ОдредиштеФранкфурт на Мајна
Екипи20
Возачи на почеток158
Возачи на крај67
Просечна брзина39,82 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNOR Александер Кристоф (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGER Рик Цабел (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGER Џон Дегенколб (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Франкфурт 2017 (службено: Ешборн-Франкфурт — Околу Финанцплац 2017) — 55. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Франкфурт, која се одржала на 1 мај како дваесетти настан во сезоната на Светската турнеја. Ова било прво издание на трката во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од возачот на Катјуша-Алпесин, Александер Кристоф, по силното влечење и помош од колегата Рик Цабел; Кристоф завршил неколку должини на тркалото пред најблискиот соперник, освојувајќи ја трката по третпат,[3] изедначувајќи го рекордот на Ерик Цабел, татко му на Рик. Рик Цабел успеал да заврши како втор, додека подиумот бил заокружен од уште еден германски возач, Џон Дегенколб од екипата Трек-Сегафредо.

РутаУреди

Трката започнала во Ешборн и завршила во Франкфурт на Мајна,[4] минувајќи низ нискиот планински венец Таунус северозападно од Франкфурт. Главни потешкотии биле искачувањата на Фелдберг, Руперсхајн и Мамолсхајн. Трката завршувала со три круга од 4,5 километри во средиштето на Франкфурт, а целта била пред Старата опера. Целата должина на трката била 215,7 километри.[5][6]

ЕкипиУреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Со тоа, единаесет од осумнаесетте екипи избрале да учестуваат.[7] Дополнително биле поканети и осум професионални континентални екипи, како и германската национална екипа, со што на трката настапиле вкупно 20 екипи.[8]

Екипи од Светската турнеја UCI (11)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   БМЦ Рејсинг
 3.   Бора-хансгрое
 4.   Канондејл-Драпак
 5.   Лото-Судал
 6.   Квик-Степ Флорс
 7.   ОАЕ Абу Даби
 8.   Катјуша-Алпесин
 9.   Лото НЛ-Џамбо
 10.   Санвеб
 11.   Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (8)
 1.   Аква Блу Спорт
 2.   ЦЦЦ Спранди Полковице
 3.   Гаспром-РусВело
 4.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 5.   Спорт Вландерен-Балоас
 6.   Верандас Вилемс-Крелан
 7.   ВБ-Веранкласик-Аква Протект
 8.   Ванти-Груп Гобер
Национална екипа
 1.   Германија

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[3][9]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Александер Кристоф Катјуша-Алпесин5ч 29' 32
2.   Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
3.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
4.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5.   Пим Лигтхарт Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 0
6.   Хуан Хосе Лобато Лото НЛ-Џамбо+ 0
7.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
8.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
9.   Михел Кредер Аква Блу Спорт+ 0
10.   Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. 3,0 3,1 „Kristoff wins Eschborn-Frankfurt“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 1 мај 2017. Посетено на 1 мај 2017.
 4. „Route Elite“. Трка околу Франкфурт. Gesellschaft zur Förderung des Radsports mbH; Amaury Sport Organisation. Посетено на 30 април 2017.
 5. „Strecke Elite“. eschborn-frankfurt.de. Посетено на 7 април 2017.
 6. TG 2017, стр. 11.
 7. „Team selection“. Трка околу Франкфурт. Gesellschaft zur Förderung des Radsports mbH; Amaury Sport Organisation. 6 април 2017. Посетено на 30 април 2017.
 8. TG 2017, стр. 7.
 9. „Трка околу Франкфурт 2017“. ProCycling.

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди