Ватенфал Класик 2014

Ватенфал Класик 2014 — 19. издание на еднодневната велосипедска трка Ватенфал Класик. Била одржана на 24 август 2014 година на растојание од 247 километри, започнувајќи и завршувајќи во Хамбург, Германија. Претставувала 23. трка во сезоната на Светската турнеја.

Ватенфал Класик 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 23 од 29
Детали за трката
Date 24 август 2014
Растојание 247 км
Време 5ч 55' 24" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Александер Кристоф (НОР) (Катјуша)
Втор  Џакомо Ницоло (ИТА) (Трек Фактори Рејсинг)
Трет  Сајмон Геранс (АВС) (Орика-ГринЕЏ)
2013
2015

Била освоена од Александер Кристоф во масовна завршница пред Џакомо Ницоло и Сајмон Геранс.[1]

ЕкипиУреди

Бидејќи Ватенфал Класик е настан од Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На Тим НетАп-Ендура им била доделена специјална покана, со што била создадена група од 19 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:

РезултатиУреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја на UCI
1   Александер Кристоф (НОР) Катјуша 5ч 55' 25" 80
2   Џакомо Ницоло (ИТА) Трек Фактори Рејсинг и.в. 60
3   Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в. 50
4   Тајлер Фарар (САД) Гармин-Шарп и.в. 40
5   Марк Кевендиш (ВБР) Омега Парма-Квик Степ и.в. 30
6   Марсел Кител (ГЕР) Џајант-Шимано и.в. 22
7   Давиде Чимолаи (ИТА) Лампре-Мерида и.в. 14
8   Хуан Хосе Лобато (ШПА) Мовистар Тим и.в. 10
9   Силван Дилје (ШВА) БМЦ Рејсинг Тим и.в. 6
10   Рајмонд Кредер (ХОЛ) Гармин-Шарп и.в. 2

НаводиУреди

  1. „Кристоф победи на Ватенфал Класик“. Cyclingnews.com. 24 август 2014. Посетено на 26 авгѕст 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врскиУреди