Разговор со корисник:Stefan40-3e3e/Архива 2

Додај тема
Тековни разговори

Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.

Архива 2


Nuvola apps kuickshow.png
   
Nuvola apps chat.png
   
Nuvola apps kdf.png
   
Nuvola apps mozilla-firebird.png
   
Nuvola apps kate.png
   
Nuvola apps korganizer.png
   
Crystal Clear app file-manager.png
   
Adium.png
   
Plastic-template.jpg
   
Главна
   
Разговор
   
Кориснички кутии
   
Награди
   
Обележувачи
   
Работа
   
Придонеси
   
Интересно
   
Шаблони
   

Добре дојде!

Здраво, Stefan40-3e3e, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!

Nuvola apps edu languages.png
Добредојдовте на разговорната страница со Stefan40-3e3e.

БотовиУреди

Што се тоа ботови? Зошто некои уредувачи ги пишува вака : “некое име“ и на крајот пишува БОТ. Што е всушност тоа, дали тоа е некој посебна група на уредувачи или нешто слично ? --Stefan40-3e3e WTF here!! 12:26, 7 јули 2008 (UTC)

Toa се компијутери автоматски работат програмирани се. Сеа неможат да пишуваат статии ама можат да додадат потпис пример вака сеа јас тебе ти објаснувам ама не оставам потпис и сеа некој бот ќе земе ќе ми види ај пи адреса и ќе ме пише такви некои ситници праат. Јас толку знам еве Брејнмашин нека ти каже поубаво. Позз до двајцата. --Макс(разговор) 14:15, 7 јули 2008 (UTC)

СликиУреди

Не знам да ти кажам, не знам што правиш погрешно. Слушај, батали ги сликите, имаш еден куп секакви слики на заедничката ризница, што ти требаат овие? --Brainmachinewtf? 09:35, 12 јули 2008 (UTC)

АпсурдУреди

Си напишал: "Играј Фудбал остај го оружјето", а подолу кажуваш:"Овој корисник е подржувач на Хитлер и Нацистичка Германија". Па дали си добар со главата? EfkoMKD

Грешно го протолкува, не мислам во таа смисла туку мислев на тоа дека Хитлер за мене е голема личност во историјата, барем јас така го сметам, а доколку е е голема личност Хитлер тогаш и Нацистичка Германија била голема држава и придонела многу во светската историја. И секогаш гледај ги работите од подобрата страна, не мисли на најлошото и дека се смета во тој аспект, затоа гледај ги од сите “агли“ ако можам да ги наречам така и после донеси конечен заклучок --Stefan40-3e3e 10:26, 26 јули 2008 (UTC)
Мислам дека ова ти е недоволно оправдување, зошто не го смениш мислењето и нека некоја друга личност ти биде голема во светската историја за тебе, личност што не вршела геноцид не градела логори не вршела медицински проби на луѓе итд итд итд... Ајде ти погледни ги работите од други “агли“ и сметај го на пример Александар Македонски за најголема личност, нели? EfkoMKD 07:58, 31 јули 2008 (UTC)

ПредлогУреди

Здраво Стефан. Гледам дека и ти си со идејата за додавање на вести на Главната страница. Јас го создадов ВикиПроектот Вести, па може да се приклучиш. Во скоро време сигурно идејата ќе се реализира, само сега потребно е да се организираме. Ако имаш некој предлог слободно предложи го? Поздрав. --Кирил Симеоновскиразговор 00:07, 10 август 2008 (UTC)

ШахУреди

Здраво Стефан. Прочитав од твијата корисничка страница дека се интересираш за шах. Значи л тоа дека професионално играш или само како хоби? Поздрав.--Кирил Симеоновскиразговор 11:46, 27 август 2008 (UTC)

ИницијативаУреди

Иницијатива
Wikipedia-logo-20,000.png          Здраво, Stefan40-3e3e/Архива 2!
Како што веќе можете да видите, се приближуваме кон бројот 20 000 статии и како резултат на тоа Ве информираме за следната иницијатива. Имено, дорбредојдени би биле Вашите уредувања за создавање нови статии според зададените стандарди на Википедија со што за кратко време би ја достигнале саканата цел. 20 000 статии ни се неопходни за започнување на Википедија:ВикиПроект Вести и за понатамошна успешна афирмација на македонскиот јазик и македонската Википедија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

Yes check.svgОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--Raso mk (разговор) 19:05, 16 септември 2008 (UTC)

Иницијатива 22,222Уреди

Иницијатива 22.222
         Здраво, Stefan40-3e3e/Архива 2!
Голема благодарност за Вашите придонеси во остварувањето на бројката од 20 000 статии на Википедија на македонски јазик. Но, сепак тоа веќе е минато, а мора да се стремиме кон иднината, па затоа покрената е нова иницијатива, според која очекуваме бројот на статии на Википедија на македонски јазик да ја достигне бројката од 22 222 до крајот на оваа година. Во време кога македонската Википедија е под револууционерни промени, кога очекуваме започнува со работа и ВикиПроектот Рецензија кој ги дава насоките во оценување на квалитетот на статиите, од особено значење е да се постигне многу и во зголемување на бројот на статиите. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

Yes check.svgОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--Kiril Simeonovski (разговор) 22:50, 9 ноември 2008 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Real Madrid Hymn2.oggУреди

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Real Madrid Hymn2.ogg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 16:53, 8 декември 2008 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 16:53, 8 декември 2008 (UTC)

ВикиПроект СпортУреди

Здраво Стефан! Мило ми е што си се зачленил во проектот и еве неколку предлози што можеш да ги направиш:

  1. прошири веќе постоечки статии според стандардите на Википедија,
  2. создавај нови статии за спортисти, видови спортови и дисциплини (ти препорачувам ова да го правиш)
  3. средување на веќе постоечки статии.

Многу се потребни статии за спортисти, спортски федерации и спортови од Македонија и мислам дека треба прво нашиве федерации и спортисти да ги напишеме па понатака здравје. Лесна работа и се најдобро, поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 18:17, 8 декември 2008 (UTC)

Иницијатива за квалитетни статииУреди

Иницијатива
Cscr-featured.svg          Здраво, Stefan40-3e3e/Архива 2!
Сакам да Ви се заблагодарам за досегашната помош во остварувањето на целите на иницијативите на Википедија на македонски јазик. Инцијативата за квалитетни статии има за цел е новиот предизвик, кој бара подобрување на квалитетот на постоечките статии, правејќи ги поверодостојни и обемни за да го привлечат вниманието на читателот. Во функција е и ВикиПроектот Рецензија со рецензијата која овозможува ситни промени во статиите. За повеќе информации видете:Википедија:ВикиПроект Квалитетни статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!
--Kiril Simeonovski (разговор) 01:39, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива 25.000Уреди

Иницијатива
         Здраво, Stefan40-3e3e/Архива 2!
Сакам да Ви се заблогадарам за големиот придонес во достигнувањето на бројката од 22 222 статии на Википедија на македонски јазик. Пред нас е нов предизвик, а тоа е постигнувањето на бројката од 25 000 статии. Имено, сакам да Ве повикам во интензивното уредување на нови статии, со што за краток период би ја достигнале и оваа бројка, со што би добиле енциклопедија, која во вистинско светло го афирмира македонскиот јазик. За повеќе информации видете: Википедија:ВикиПроект Нови статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!
--Kiril Simeonovski (разговор) 01:39, 13 декември 2008 (UTC)

RecenzijaУреди

Значи целта на рецензијата е да го оцени квалитетот на статијата и да се даде сугестии што недостасува. Имено, шаблонот се става на страната за разговор при што понатака следува рецензијата од корисниците што се членови на тој проект. Откако ќе се стави статијата за рецензија, таа се филтрира и ако е ок може да се предложи за избрана статија. Во принцип тоа е рецензијата и ако имаш некоја статија за рецензија стави го шаблонот на страната за разговор на статијата. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 17:37, 13 декември 2008 (UTC)

Re: Знамиња и рецензијаУреди

Се извинувам за доцниот одговор. За знамињата, користи [[Слика:Flag of the Second Spanish Republic.svg|23п]] за сега, нема да биде проблем. За рецензијата — моментално сѐ е во експирементална фаза, што се вика немаме ни шаблони сѐ уште создадено. Затоа ќе треба да почекаш малку пред да почне со работа рецензијата. За било какви прашања, обрати се кај Корисник:Kiril Simeonovski (јас ќе бидам привремено отсутен од Википедија). Поздрав, Brainmachinewtf? 21:38, 16 декември 2008 (UTC)

Иницијатива за градови во МакедонијаУреди

Иницијатива за градови во Македонија
         Здраво, Stefan40-3e3e/Архива 2!
Сакам да Ви се заблагодарам за Вашите скорешни придонеси и да Ве известам дека во рмките на ВикиПроектот Македонија се покренува иницијативата за подобрување на квалитетот и проширување на статиите за градовите во Република Македонија. За повеќе информации посетете ја листата на градови кои бараат промени, поделени по региони, ВикиПроектот Македонија, како и ВикиПроектот Географија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!
--Kiril Simeonovski (разговор) 20:37, 30 декември 2008 (UTC)


Иницијатива 2009-година на астрономијатаУреди

Иницијатива
Crab Nebula.jpg          Здраво, Stefan40-3e3e/Архива 2!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!
--Kiril Simeonovski (разговор) 14:19, 23 јануари 2009 (UTC)

Иницијатива 500 (избрани) статииУреди

Иницијатива 500 (избрани) статии
Featured article star - check.svg          Здраво, Stefan40-3e3e/Архива 2!
Најпрвин сакам да Ви се заблагодарам за Вашите придонеси во остварувањето на целите на претходните иницијативи. Сакам да Ве известам дека на Википедија на македонски јазик се покренува иницијативата за уредување на 500 (избрани) статии, која ќе има за цел проширување на постоечките и уредување на нови квалитетни статии, кои без поголеми промени може да бидат избрани на Главната страница. Може да придонесувате со уредување на квалитетни статии од сите области. Подобрените квалитетни статии или новите квалитетни статии додадете ги во порталот со 500 статии. Порталот служи и како увид за тоа како напредуваме во остварувањето на целта, а е и помагало за полесен избор на избрана содржина. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!
--Kiril Simeonovski (разговор) 00:44, 1 февруари 2009 (UTC)

За статиите за фудбалеритеУреди

Здраво! Најпрво да те поздравам, супер работа правиш со фудбалерите, немаме заинтересирани за таа сфера. Како и да е, би сакал да ти посочам на две работи: првото е дека месеците на македонски се пишуваат со мала буква (25 јуни, а не 25 јуни), и второ статиите ги пишуваме во минато неопределено, а не минато определено (Дрогба играл за Арсенал од - до, а не Дрогба играше за Арсенал од - до). Во ред? :) Ајде поздрав, сè најдобро. -{админинстратор}- Ambox question.svg гитардемон 10:21, 9 мај 2009 (UTC)

Ре, нови статииУреди

Здраво Стефан. Добра односно одлична идеја е оваа за правење статии за лигите. Мило ми е што некој сака тоа да го прави. Јас прифаќам да соработуваме за ова поле. Сакам да прашам, дали планираш/ сакаш да се прават статиите големи, како за израни, или пак сакаш да бидат средни? Јас би правел статии за национални репрезентации и лиги, зошто во моментов работам на полето на географија- правам статии за држави зошто и за тие нема статии. Значи, ако сакаш да се распоредиме вака- ти прави за почеток статии за големата четворка на Британија во фудбал, лигите во Британија во фудбал а јас ќе правам статии за национални репрезентации. Откако ова ќе се заврши, мислам дури тогаш може да фатиме статии за европски или светски првенства.

Мал план за работа за почеток би бил:

ти: Премиер Лига, Премиера Дивизион, Калчо Лига, Бундес Лига, Македонска Лига, Лига на Шампиони и Куп на УЕфА

јас:Македонска репрезентација, Англиска репрезентација, Германска репрезентација, Шпанска репрезентација, Руска репрезентација, Португалска репрезентација и Италијанска репрезентација.

Мислам за почеток да се среди ова е ок, па потоа ќе се договориме накнадно, ок е ова? Поздрав--Никола Стојаноски 22:00, 2 јуни 2009 (UTC)

Листа на потребни статииУреди

Најпрво здраво, супер е. Како е кај тебе. Идејата ти е одлична и мислам дека ќе биде продуктивна. Листата може да се состави и да се стави на главната страна на проектот спорт за да ја видат сите. За почеток добро е да се направат националните фудбалски состави па лиги, првенства и сл. Исто така, убавата и убедлива составена порака за учество во таа иницијатива прати ја на сите активни корисници, не само на оние од Вики проектот: Спорт. Ако сака, направи ја листата и пораката, а ако треба помош тука сме. Поздрав--Никола Стојаноски 14:52, 25 јуни 2009 (UTC)

Јас направив една листа, која ги содржи статиите за уредување и ја одвоив од главната статија. Е, сега мислам дека добро ќе биде да направиме уште вакви листи, и за други подобласти од спортот, за кои сме заинтересирани да ги уредиме статиите. Размислував и за создавање на Википроект Фудбал, бидејќи конкретно интересот е свртен кон фудбалот, но сепак мислам дека тоа нема да биде најдобро, бидејќи и така интересот за Википроектот Спорт сега за сега е мал. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:37, 25 јуни 2009 (UTC)
Мислам дека добро ќе биде, по завршувањето на овие статии, истото да го направиме и со останатите репрезентации во светот. А, мислам дека добро ќе биде, паралелно со уредувањето на овие статии, на брзина да се уредат и кратки статии со основната содржина за фудбалерите, кои настапуваат за таа земја. Со оглед на тоа дека станува збор за никулци, како што се и на англиската, мислам дека ова може да претставува добра можност за уредување и на статии за фудбалери. Инаку, веќе го предложив покренувањето на иницијатива за уредување на статиите за европски национални фудбалски тимови (видете:Википедија:Иницијативи/2009). Е, сега не знам дали ќе биде добро да го преименуваме општо во „национални фдубалски тимови“, што ќе се однесува за сите репрезентации во светот или со некое друго име. За ова сакав да се консултирам со вас. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:30, 25 јуни 2009 (UTC)

Фудбалска награда за неуморниот уредувачУреди

Soccer ball.svg Фудбалска награда за неуморниот уредувач
Јас, Kiril SImeonovski, Ви доделувам вам, Stefan40-3e3e, награда за Вашите придонеси во врска со статии за Купот на конфедариции во оранизација на ФИФА на Википедија на македонски јазик!--Kiril Simeonovski (разговор) 16:14, 25 јуни 2009 (UTC)
Наградите понатаму давајте на стрницата: Корисник:Stefan40-3e3e/Награди

Шаблон:ДеновиУреди

Здраво Стефан. Сакам да те известам дека новата инфокутија што ја направи веќе постои, види Шаблон:Активност на Википедија. За да не се мачиш види ја таа инфокутија. Поздрав--Никола Стојаноски 13:38, 27 јуни 2009 (UTC)

Ти благодарам, секако имав мали проблеми затоа што не ми беше баш јасно во преведувањето од Руски, но добро е да се вложи и малку труд

Царско знаме на АвстријаУреди

Здраво Стефан. Гледам дека си го ставил новото знаме на Австрија во статијата. Проблемот што не го јвува царското знаме е тоа што, шаблонот е прилагоден само на новото знаме, односно основниот параметар содржи запис само на знамето, на знамето и името на земјата и знамето и името на националната селекција. Потребно е да се направи нов параметар, кој ќе се разликува за еден додатен збор царство или империја (може и друг збор но овој најсоодветствува на знамето). Е, сега може истото да се направи и во нов шаблон, со таа разлика, што ќе се смени сликата и ќе се работи врз оснва на истиот параметар. Истите проблеми ги има и кај останатите шаблони за знамиња на земји кои го смениле знамето, а во употреба се јавува старото знаме. Инаку проблемот за непојавувањето, гледам дека повеќе го нема и дека барем едно знаме ти се појавило. Инаку внимавај во записите, бидејќи некои шаблони се уредени така за да се појави знамето со нивно запишување, кратенката може да биде во оригинал од името, на англиски или на српски, односно сите кратенки не се прилагодени на македонски (види: Википедија:Шаблони/Држави). Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:04, 29 јуни 2009 (UTC)

Re, шаблонотУреди

Здраво Стефан. Го видов шаблонот, го направив повторно но не знам што му е. Мислам да го прашаш Брест може ќе ги поправи зошто тој повеќе знае за сложените синтактички шаблони. Извини но овој проблем прв пат го гледам. Поз--Никола Стојаноски 12:43, 3 јули 2009 (UTC)

Здраво!Уреди

Здраво, се викам Макс. До сега не сме имале шанса да се запознаеме, најверојатно бидејќи не работиме на исти теми. Но, бидејќи обожувам инфокутии, ја забележав инфокутијата за Фудбалска репрезентација и решив да ја модернизирам малку. Беше многу голема и не изгледаше убаво. Затоа да знаеш дека јас сум „виновен“ за нејзиниот нов изглед. Но со добра намера е верувај! Би сакал да ја погледнеш инфокутијата и да дадеш превод на одредени параметри, бидејќи не знам на што точно се однесуваат, или поточно знам на што се однесуваат, но мислам дека ти како уредувач на ова поле би дал посоодветен превод од мене. Ќе ги забележиш на англикси се само тие и се наоѓаат на смото дно на шаблонот има само два мислам дека на почетокот. Тие ги немаше во стариот изглед на шаблонот и затоа и ги оставив така! Продолжи со работата и поздрав. --Макс(разговор) 15:34, 4 јули 2009 (UTC)

Шаблон:FlagcountryУреди

Здраво, Стефан. Може да се изведе да се запишува само името на земјата, без кратенката, но во тој случај може да се јават проблеми со вчитувањето и запишувањето на другите подвидови на шаблонот, во кој е променета големинта на сликата. Ова сега за сега е достапно само со шаблонот за Франција, бидејќи тој е земен како пример во уредувањето на шаблонот Flagcountry. Сепак за разлика од англиската, овој шаблон е пообемен, а за пишувањето на shortname alias пренасочува во запишувањето само на alias. Мислам дека најдобро ќе биде поново да го уредиме шаблонот Flagcountry и да го извршиме пренасочувањето, бидејќи вака шаблонот се однесува само за земјата во примерот, односно за Франција. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 10:43, 5 јули 2009 (UTC)

P.S.За жал, гледам дека во сите шаблони country data, шаблонот е направен за да се употребува со запишување на shortname alias, а не само alias, па потребно е и тоа да го смениме или пренасочиме. Ова не сум го забележал досега, но шаблоните се хаос.--Kiril Simeonovski (разговор) 10:48, 5 јули 2009 (UTC)

ПренасочувањеУреди

Сторено без проблем. Мене не ми пријави никакви неправилности. --Б. Јанкулоски (разговор) 11:45, 5 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:2009 RSA logo.jpgУреди

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:2009 RSA logo.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 10:05, 23 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 10:05, 23 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Germany2005.jpgУреди

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Germany2005.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 10:06, 23 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 10:06, 23 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:France2003.jpgУреди

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:France2003.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 10:07, 23 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 10:07, 23 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Cc2001lg.jpgУреди

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Cc2001lg.jpg. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 10:08, 23 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 10:08, 23 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Mexico1999.JPGУреди

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Mexico1999.JPG. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 10:10, 23 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 10:10, 23 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:SaudiArabia1997.JPGУреди

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:SaudiArabia1997.JPG. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 10:11, 23 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 10:11, 23 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:RedDownArrow.pngУреди

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:RedDownArrow.png. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 10:12, 23 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 10:12, 23 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:GreenUpArrow.pngУреди

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:GreenUpArrow.png. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 10:14, 23 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 10:14, 23 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:English-fa-premier-league.pngУреди

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:English-fa-premier-league.png. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 10:16, 23 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 10:16, 23 јули 2009 (UTC)

Не беше посочен извор за Слика:Flag of the Faroe Islands.pngУреди

Ambox warning blue.svg

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Flag of the Faroe Islands.png. Страницата за опис на датотеката моментално не дава информации за тоа кој ја создал содржината, што спречува да се одреди статусот на авторските права врз неа. Ако не сте ја создале оваа датотека вие, ќе мора да го наведете сопственикот на авторските права. Ако сте ја нашле сликата на некое веб-место, тогаш би било доволно да доставите врска до веб-местото од каде што е земена сликата, заедно со условите за употреба на нивната содржина што се наведени на тоа веб-место. Меѓутоа, ако сопственикот на авторските права не е самиот издавач на веб-местото, треба да го дознаете сопственикот на авторските права.

Покрај додавање на изворот, ве молиме додадете и соодветна ознака за лиценцата што ни дозволува да ја користиме сликата, ако не е веќе додадена. Ако сликата, звукот или видео-клипот сте го направиле вие, тогаш можете да ја поставите ознаката {{Јд-јас}} или {{ГЛСД-корисник}}. Ако мислите дека датотеката спаѓа во неслободна содржина, искористете ознака како {{неслободна праведна употреба во|име-на-статија}} или една од ознаките наведени кај Википедија:Лиценци за слики#Праведна употреба. Видете Википедија:Лиценци за слики за целосен список на ознаки за авторски права и лиценци што може да ги користите.

Ако сте подигнале и други датотеки, ве молиме проверете дали сте го навеле нивниот извор и сте ги означиле правилно. Можете да погледнете список на датотеки што сте ги подигнале со кликнување овде. Сликите без извор и ознака може да бидат избришани една недела по откако биле означени како проблематични. Ако сликата е означена како неслободна, тогаш сликата ќе биде избришана 48 часа по 10:15, 23 јули 2009 (UTC). Ако имате било какви прашања, слободно прашајте некој администратор или обратете се до Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката. --Brainmachinewtf? 10:15, 23 јули 2009 (UTC)

Подигнување на сликиУреди

Здраво. Како што забележа од погорните известувања, имаме сериозен проблем со твоите подигнувања на датотеки, бидејќи скоро сите имаат недостаток од информации за изворот и објаснувањето за праведната употреба (скоро сите слики се неслободни и заштитетни со авторски права). Ова ти е прво и последно предупредување — кога подигнуваш датотеки, внимателно следи ги упатствата (сите упатства) кои ќе ти се појават со волшебникот за подигнување на Википедија:Подигни датотека и правилно потполни ги сите полиња кои ти се бараат при шаблоните со кои се подигнува сликата. За неслободни слики, еве ти пример како треба да изгледа една правилно подигната слика. Ако продолжиш со вакви подигнувања, тогаш ќе мора да те банирам од подигнувања датотеки. Благодарам за твоето разбирање. --Brainmachinewtf? 10:24, 23 јули 2009 (UTC)

Re: Неслободни сликиУреди

Поздрав, да, така треба да бидат сликите средени :) Би било супер доколку ги адаптираш сите овие што ти ги наведов на тој начин. Има уште една серија слики кои ги имаш подигнато, а не се средени, но за тие ќе те известам подоцна. За сега, реши го проблемот со овие. И еден совет: во иднина, за слики кои најверојатно се слободни (како на пример: знамињата), пребарај ја Ризницата. --Brainmachinewtf? 10:42, 23 јули 2009 (UTC)

Назад на корисничката страница на „Stefan40-3e3e/Архива 2“.