Прва фудбалска лига на Македонија 2001/2002

Првата фудбалска лига на Македонија 2001/2002 - 10. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 12 август 2001, а завршила на 29 мај 2002. Вардар ја освоил својата четврта титула, прва по 1995.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2001–02
ПрвациВардар
Лига на ШампиониВардар
УЕФА КупБеласица Герас Цунев
Победа (преку домашниот куп)
Интертото КупЦементарница 55
Најдобар стрелецМирослав Ѓокиќ (22)

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2001/02

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2000/2001

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2000/2001

По крајот на сезоната 2001/02

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2001/2002

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2001/2002


Екипи

уреди
Екипа Град Стадион
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Куманово Куманово Градски стадион Куманово
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Прва фаза

уреди

Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани
1 Победа 22 14 2 6 41 23 +18 44 Пласман во групата за првенство
2 Беласица Герас Цунев 22 14 2 6 36 19 +17 44
3 Вардар 22 13 2 7 29 18 +11 41
4 Работнички Кометал 22 12 3 7 40 25 +15 39
5 Цементарница 55 22 10 5 7 32 19 +13 35
6 Слога Југомагнат 22 9 8 5 32 22 +10 35
7 Силекс 22 10 3 9 44 35 +9 33 Пласман во групата за опстанок
8 Куманово 22 10 2 10 27 42 −15 32
9 Напредок 22 7 3 12 17 33 −16 24
10 Пелистер 22 5 4 13 24 40 −16 19
11 Осогово 22 5 1 16 18 40 −22 16
12 Македонија Ѓорче Петров 22 4 3 15 14 38 −24 15
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на екипи за плејоф и плејаут групите).
  • По 22. коло, Лигата се поделила на група за Првенство односно титула и група за опстанок со по шест екипи. Екипите си ги задржале само меѓусебните резултати во втората фаза.

Резултати

уреди
Дома-Гости БЕЛ ЦЕМ КУМ МАК НАП ОСО ПЕЛ ПОБ РАБ СИЛ СЛО ВАР
Беласица Герас Цунев 2:1 3:0 2:0 1:0 5:0 3:0 2:0 2:1 2:1 0:1 1:0
Цементарница 55 2:2 6:0 3:0 0:0 2:0 3:0 2:0 3:1 1:0 1:2 1:0
Куманово 3:1 2:1 1:0 0:2 1:0 2:0 2:1 2:0 2:4 0:0 2:1
Македонија Ѓорче Петров 0:3 1:1 1:0 1:2 3:0 1:0 0:2 0:0 2:4 0:0 1:0
Напредок 0:2 2:0 2:1 2:1 1:0 3:1 1:3 0:0 1:2 0:0 0:1
Осогово 1:2 0:0 3:4 2:0 3:0 3:1 3:4 0:1 1:0 2:0 0:1
Пелистер 1:0 2:0 0:1 3:1 2:0 3:0 3:3 0:1 2:2 0:0 1:2
Победа 2:0 2:0 2:0 4:2 1:0 2:0 5:0 3:1 1:0 0:0 1:0
Работнички Кометал 2:3 0:1 4:0 1:0 1:0 4:0 2:1 3:2 2:1 4:2 2:3
Силекс 1:0 1:1 2:2 1:0 7:1 4:0 3:0 1:2 0:7 6:2 2:1
Слога Југомагнат 0:0 0:2 7:1 4:0 4:0 1:0 3:2 2:1 1:1 3:1 0:0
Вардар 3:0 2:1 2:1 3:0 2:0 1:0 2:2 1:0 1:2 2:1 1:0

Втора Фаза

уреди

Група за првенство

уреди

Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани
1 Вардар (C) 20 11 4 5 28 16 +12 37 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Беласица Герас Цунев 20 11 3 6 29 22 +7 36 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Цементарница 55 20 8 3 9 33 34 −1 27 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
4 Победа 20 7 4 9 28 28 0 25 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда[lower-alpha 1]
5 Слога Југомагнат 20 6 5 9 18 25 −7 23
6 Работнички Кометал 20 6 3 11 30 41 −11 21
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот и екипи за УЕФА натпреварувањата).
(C) Првак
Notes:
  1. Победа обезбедила пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоил на Купот на Македонија 2001/2002 и се пласирал врз основа на Куп натпреварувањето.


Резултати

уреди
Дома-Гости БЕЛ ЦЕМ ПОБ РАБ СЛО ВАР
Беласица Герас Цунев 5:0 1:0 2:0 2:1 1:0
Цементарница 55 3:1 1:1 5:0 3:1 0:0
Победа 3:2 7:3 3:1 0:0 1:2
Работнички Кометал 2:0 2:1 2:2 3:1 2:2
Слога Југомагнат 0:2 3:1 3:0 1:0 0:2
Вардар 1:1 3:2 2:0 3:1 2:0

Група за опстанок

уреди

Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман или испаѓање
1 Силекс 20 11 2 7 48 35 +13 35
2 Напредок 20 11 2 7 34 33 +1 35
3 Куманово 20 10 2 8 35 36 −1 32
4 Пелистер 20 8 3 9 37 35 +2 27
5 Македонија Ѓорче Петров (R) 20 7 3 10 29 28 +1 24 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
6 Осогово (R) 20 5 4 11 22 38 −16 19
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на екипи за отпаѓање).
(R) Отпаднат


Резултати

уреди
Дома-Гости КУМ МАК НАП ОСО ПЕЛ СИЛ
Куманово 2:1 3:1 1:1 5:3 3:1
Македонија Ѓорче Петров 4:1 0:0 0:0 1:2 4:1
Напредок 3:0 2:1 4:1 2:0 2:1
Осогово 1:2 0:2 1:1 1:1 3:2
Пелистер 3:2 3:3 5:3 5:0 3:1
Силекс 4:2 2:3 3:2 3:2 1:0

Најдобар стрелец

уреди
Играч Екипа Голови
  Мирослав Ѓокиќ
Победа
22

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди