Прва македонска ракометна лига

Првата македонска ракометна лига — второ по ред ракометно натпреварување во Македонија, по Супер лигата.

Прва македонска ракометна лига
ЗемјаМакедонија Македонија
КонфедерацијаЕХФ
Создадена1992
Број на екипи9 (Група А)
10 (Група Б)
Унапредување воСупер лига
Ниво на пирамидата2. ранг
Домашен куп(ови)Куп на Македонија
Handball current event.svg Прва македонска ракометна лига 2021/22

Моментални учеснициУреди

Ова е списокот на клубови кои се натпреваруваат во сезоната 2021/22.

Група АУреди

Екипа Град
Борец Велес
Вардар Неготино Неготино
Драчево Скопје
Јехона Гостивар
Младост 1977 Богданци
Партизан 2016 Спорт Гевгелија
Преспа 2015 Ресен
Работнички Скопје
Шампион Скопје

Група БУреди

Екипа Град
Аеродром Скопје
Алкалоид Скопје
Астраион Хендбол Струмица
Голден Арт-КЛ7 Скопје
Јуниор К. В. Скопје
Куманово Куманово
Кичево 2020 Кичево
Македонија ЃП Скопје
Металург-РА Скопје
Текстилец Штип

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди