Општина Липково

Општина Липково

Map of Lipkovo Municipality.svg

Знаме на Општина Липково Грб на Општина Липково
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Липково
Површина 267,82 км2
Демографија
Население 27.058 жит.
- проценка од 31.12.2016 29.965 жит.
Густина 101,03 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Еркан Арифи
Совет 19 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Липково 1307 Липково
Телефон 031 463-180
Факс 031 463-179
Мреж. место Службен портал

Општина Липково (албански: Komuna e Likovës) — општина во Северна Македонија. Опфаќа 22 села во падините на Скопска Црна Гора и македонскиот дел на котлината Жеглигово, по течението на Липковска Река, десна притока на Кумановска Река. Градоначалник на Општина Липково е Еркан Арифи, а седиште на општината е селото Липково. Општината зафаќа површина од 267,82 км2 и густина на населението 101,03 жители на км2. Населението изнесува 27.058 (2002), од кои мнозинството Албанци.

Карта на Општина Липково со селските атари.
Карта на Општина Липково со селските атари.

ГеографиjaУреди

Општина Липково се состои од 23 села:

Алашевце, Белановце, Ваксинце, Виштица, Глажња, Гошинце, Думановце, Злокуќане, Извор, Липково, Лојане, Лукаре, Матејче, Никуштак, Опае, Оризари, Отља, Р’нковце, Ропалце, Руница, Слупчане, Стража и Стрима.

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, општината има 27.058 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Народ Жители Удел (%)
Македонци 162 0,02
Турци 0 1,37
Роми 0 0,63
Албанци 26 255 97,42
Власи 1 0,00
Срби 370 0,00
Бошњаци 4 0,00
останати 133 0,56
Вероисповед Вкупно
православни 531
муслимани 26.351
католици 16
протестанти 0
останати 160
Јазик Вкупно
македонски 213
албански 26.379
турски 0
ромски 0
влашки 1
српски 318
бошњачки 5
останати 142

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Липково е Еркан Арифи од редовите на ДУИ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Советот на општина Липково е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  ДУИ: 9 места
  БЕСА: 4 места
  АА: 3 места
  ДПА: 2 места
  ПДП: 1 место

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врскиУреди