Злокуќане

село во Општина Липково

Злокуќане — село во Општина Липково.

Злокуќане
Злокуќане is located in Македонија
Злокуќане
Местоположба на Злокуќане во Македонија
Координати 42°15′24″N 21°32′57″E / 42.25667° СГШ; 21.54917° ИГД / 42.25667; 21.54917Координати: 42°15′24″N 21°32′57″E / 42.25667° СГШ; 21.54917° ИГД / 42.25667; 21.54917
Општина Липково
Население 12 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 17039
Надм. вис. 904 м
Злокуќане на општинската карта
Злокуќане во Општина Липково.svg

Атарот на Злокуќане во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 12 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 12
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

РодовиУреди

Злокуќане е албанско село.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Суљови (9 к.) и Нухови (6 к.) потекнуваат од фисот Гаш. Овие два рода потекнуваа од двајца браќа кои се доселиле како католици од северна Албанија. Нивното потекло било од местото Бело во Љума. Во родот Суљови се знае следното родословие: Ислам (жив на 50 г. во 1941 година) Куртиш-Далип-Рамадан-Суљо, кој се доселил во селото.[2]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. . Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)

Надворешни врскиУреди