Лојане

село во Општина Липково


Лојане — село во Општина Липково, во околината на градот Куманово.

Лојане
Лојане is located in Македонија
Лојане
Местоположба на Лојане во Македонија
Лојане на интерактивна карта

Координати 42°13′59″N 21°39′54″E / 42.23306° СГШ; 21.66500° ИГД / 42.23306; 21.66500Координати: 42°13′59″N 21°39′54″E / 42.23306° СГШ; 21.66500° ИГД / 42.23306; 21.66500
Општина Липково
Население 1.905 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17057, 17557
Надм. вис. 382 м
Лојане на општинската карта
Лојане во Општина Липково.svg

Атарот на Лојане во рамките на општината
Commons-logo.svg Лојане на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Жеглигово, оддалечено 17 километри северно од Куманово.

ИсторијаУреди

Во XIX век селото било дел од Кумановската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.339—    
19531.590+18.7%
19611.654+4.0%
19711.843+11.4%
19812.234+21.2%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
19942.274—    
20022.682+17.9%
20211.905−29.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Лојане живееле 440 жители, сите Албанци.[2]

Според пописот од 2002 година, во Лојане живеат 2.682 жители, од кои 2.668 Албанци, 3 Бошњаци и 11 останати.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.905 жители, од кои 1.858 Албанци и 47 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 440 1.339 1.590 1.654 1.843 2.234 0 2.274 2.682 1.905
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[9]
 • Гури Крис — рудник од римско време;
 • Лојане — некропола од доцноантичко време; и
 • Падина — доцноантички крајпатен стражарски кастел/

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 217.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 211-212. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врскиУреди