Стрима

село во Општина Липково


Стрима — село во Општина Липково.

Стрима
Стрима is located in Македонија
Стрима
Местоположба на Стрима во Македонија
Координати 42°9′23″N 21°31′31″E / 42.15639° СГШ; 21.52528° ИГД / 42.15639; 21.52528Координати: 42°9′23″N 21°31′31″E / 42.15639° СГШ; 21.52528° ИГД / 42.15639; 21.52528
Општина Липково
Население 3 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 17097
Надм. вис. 907 м
Стрима на општинската карта
Стрима во Општина Липково.svg

Атарот на Стрима во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Стрима е планинско село кое се наоѓа на само 9км од општина Липково. Селото се наоѓа на падините на Карадак (Скопска Црна Гора) и е сместено во северозападна Македонија до границата со Косово. Стрима допира со атарот на селата Брест на запад, Отља на исток, Р'нковце на север, и на југозапад со селата Матејче, Љубанци во општина Бутел, Радишани; последните села најмногу допираат во близина на селото Бел Камен. Најниската надморска височина кај селото е 700 метри, додека највисоката е 1625 метри.

ИсторијаУреди

При крајот на XIX век, Стрима е албанско село во Скопската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов од 1900 година, селото Стрима е населено од 140 арнаути муслимани.

СтопанствоУреди

Економијата во селото е Главно фокусирана на зачувување на шумите и добитокот, но ова село е карактеризирано и во одгледување на житни култури како пченица, пченка, јачмен, 'рж и овес.

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002, Стрима има 3 жители Албанци.

РодовиУреди

Стрима е албанско село.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Матрин (13 к.), Ибраим (17 к.) и Поштр (18 к.) потекнуваат од фисот Бериш во северна Албанија. Одамна доселени овде.[1]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта
  • Кале — доцноантички кастел збег;

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ.

Надворешни врскиУреди