Опае — село во Општина Липково, во околината на градот Куманово.

Опае
Опае is located in Македонија
Опае
Местоположба на Опае во Македонија
Координати 42°9′34″N 21°39′23″E / 42.15944° N; 21.65639° E / 42.15944; 21.65639Координати: 42°9′34″N 21°39′23″E / 42.15944° N; 21.65639° E / 42.15944; 21.65639
Општина Липково
Население 1996 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 17074
Надм. вис. 351 м
Опае на општинската карта
Опае во Општина Липково.svg

Атарот на Опае во рамките на општината
Commons-logo.svg Опае на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Во текот на 1413 - 1421 година селото Опае со уште две села е вклучено во мулк, подарок од султанот Мехмед I за неговата ќерка, принцезата Елалди-Хатун, жена на Ахмед-ага. Во пописниот опширен дефтер од 1570 година, селото е дел од Ќустендилскиот санџак, во Кратовската каза, нахија Нагоричане и во него се регистрирани 10 муслимански семејства, 23 христијански семејства и 14 неженети, христијани.Вкупниот износ на данокот на селото изнесувал 4797 акчиња.[1]

Во османлиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Кратово од 1618 - 1619 година селото е забележано со 16 домаќинства.[2]

Во XIX век селото е дел од Кумановската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Националност Број
Македонци 138
Албанци 1 818
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 38
Бошњаци 0
други 2

РодовиУреди

Опае е македонско-албанско село.

Според истражувањата од 1965 година, родови во селото се:

Македонски

  • Зафировци (4 к.), Малинови (3 к.), Диневи (1 к.) и Максимови (1 к.) сите наведени родови во селото се староседелски; Армутови (12 к.) доселени се од селото Табановце во турско време; Неделковци (3 к.) и Крстевци (3 к.) доселени се од селото Слупчане во турско време; Томовски (2 к.) доселени се од Куманово во турско време; Таранци (5 к.) доселени се од селото Жуинце кај Прешево во турско време; Пироќанци (7 к.) доселени се во 1913 година од селото Велика Лука кај Пирот; Доброчани (7 к.) доселени се од селото Добрача; Лазеви (2 к.) доселени се од селото Слупчане; Петровски (3 к.) и Крстевски (1 к.) доселени се исто така од селото Слупчане; Ѓурови (3 к.) доселени се во 1930 година од селото Лесница во Горна Пчиња; Врањанци (1 к.) доселени се од околината на Врање; Бозаџици (3 к.) доселени се од селото Ѓерекара во Горна Пчиња; Станковци (1 к.) доселени се од Куманово.

Албански

  • Бајрамовски (5 к.) доселени се од селото Сушево; Азировски (6 к.), Читаклар (3 к.), Алитовски (2 к.), Зенулови (1 к.) и Незировски (1 к.) доселени се од различни села; Зарбичани (9 к.), Сухарчани (2 к.), Брезничани (1 к.) и Рамнобучани (1 к.) доселени се од селата во Новобрдска Крајина; Стражани (5 к.), Руѓинчани (2 к.) и Слупчанци (2 к.) доселени се од селата Стража, Руѓинце и Слупчане.[3]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ, опширен пописен дефтер за Ќустендилскиот санџак од  1570 година, том V, книга V, Архив на Македонија, Матица Македонска, стр.76-77
  2. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 255.
  3. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.

Надворешни врскиУреди