Ваксинце

село во Општина Липково


Ваксинце — село во Општина Липково, во околината на градот Куманово.

Ваксинце
Ваксинце во рамките на Македонија
Ваксинце
Местоположба на Ваксинце во Македонија
Ваксинце на интерактивна карта

Карта

Координати 42°12′21″N 21°39′47″E / 42.20583° СГШ; 21.66306° ИГД / 42.20583; 21.66306Координати: 42°12′21″N 21°39′47″E / 42.20583° СГШ; 21.66306° ИГД / 42.20583; 21.66306
Општина Липково
Население 1.808 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17015, 17515
Надм. вис. 394 м
Ваксинце на општинската карта
Ваксинце во Општина Липково.svg

Атарот на Ваксинце во рамките на општината
Commons-logo.svg Ваксинце на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во западните падини на Скопска Црна Гора, во областа Жеглигово, оддалечено 13 километри северно од Куманово.

ИсторијаУреди

Во XIX век селото било дел од Кумановската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.432—    
19531.539+7.5%
19611.773+15.2%
19712.013+13.5%
19812.095+4.1%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
19942.244—    
20022.479+10.5%
20211.808−27.1%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Ваксинце живееле 500 жители, од кои 450 Албанци и 50 Роми.[2]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.479 жители, од кои 2.474 Албанци и 5 останати.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.808 жители, од кои 1.728 Македонци, 1 Бошњак, 1 останат и 78 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 500 1.432 1.539 1.773 2.013 2.095 0 2.244 2.479 1.808
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 217.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врскиУреди