Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Отља лежи северозападно од Куманово и кумановскиот дел на Скопска Црна Гора (Карадак), во Жеглигово на десниот брег на Липковска Река. Местото е исполнето со планини и котлини, и се наоѓа во близина на селата Липково и Матејче. Отља се наоѓа на падините на Скопска Црна Гора, во селата кои се населени со Албанци муслимани.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Националност Вкупно
Македонци 3
Албанци 3 137
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
други 8

РодовиУреди

Отља е муслиманско село. А порано имало и православно население.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото биле

Православни

  • Грујовци (4 к.) доселени биле пред повеќе од 350 години од околината на Вучитрн во Косово. Тогаш во Отла и останатите села на Карадак немало доселени муслимански родови од Албанија. Потоа доста население од Грујовци се иселил во Скопје, Дебар, Матејче и Куманово.
  • Петковци (1 к.) доселени биле од околината на Косовска Митровица во Косово. Од овој род имало многу иселеници во Куманово (10 семејства).
  • Златанови (1 к.) доселени биле од некое место во Косово. Имале иселеници во Куманово (8 семејства).
  • Ѓоргиовци (1 к.) доселени биле од Метохија. Имале иселеници во Куманово (10 семејства).

Муслимански

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ. 

Надворешни врскиУреди