Алашевце

село во Општина Липково

Алашевце — село во Општина Липково.

Алашевце
Алашевце is located in Македонија
Алашевце
Местоположба на Алашевце во Македонија
Алашевце на интерактивна карта

Координати 42°11′9″N 21°35′25″E / 42.18583° СГШ; 21.59028° ИГД / 42.18583; 21.59028Координати: 42°11′9″N 21°35′25″E / 42.18583° СГШ; 21.59028° ИГД / 42.18583; 21.59028
Општина Липково
Население 89 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17002
Надм. вис. 611 м
Алашевце на општинската карта
Алашевце во Општина Липково.svg

Атарот на Алашевце во рамките на општината
Commons-logo.svg Алашевце на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948496—    
1953340−31.5%
1961307−9.7%
1971334+8.8%
1981283−15.3%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994158—    
2002126−20.3%
202189−29.4%

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 126 жители, од кои 119 Албанци и 7 останати.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 89 жители, од кои 84 Албанци и 5 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 160 496 340 307 334 283 0 158 126 89
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

РодовиУреди

Алашевце е албанско село.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Алшиче (26 к.) потекнуваат од фисот Бериша. Овде се доселиле од селото Слубица кај Гнилане. Го знаат следното родословие: Алил (жив на 38 г. во 1941 година) Иљаз-Алил-Асан-Амет, основачот на родот кој се доселил. Подалечно потекло имаат од северна Албанија, од местото Алшиќ во Малесија; Гавел (12 к.) потекнуваат од фисот Бериша. Доселени се после претходниот род од селото Станчиќ во Горна Морава. Уште подалечно потекло од северна Албанија.[8]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  8. . Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)

Надворешни врскиУреди