Гошинце

село во Општина Липково


Гошинце — село во Општина Липково.

Гошинце
Гошинце is located in Македонија
Гошинце
Местоположба на Гошинце во Македонија
Гошинце на интерактивна карта

Координати 42°12′45″N 21°31′03″E / 42.21250° СГШ; 21.51750° ИГД / 42.21250; 21.51750Координати: 42°12′45″N 21°31′03″E / 42.21250° СГШ; 21.51750° ИГД / 42.21250; 21.51750
Општина Липково
Население 167 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17024
Надм. вис. 880 м
Гошинце на општинската карта
Гошинце во Општина Липково.svg

Атарот на Гошинце во рамките на општината
Commons-logo.svg Гошинце на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948631—    
1953647+2.5%
1961689+6.5%
1971512−25.7%
1981508−0.8%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994646—    
2002424−34.4%
2021167−60.6%

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 424 жители, од кои 420 Албанци, 1 Бошњак и 3 останати.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 167 жители, од кои 92 Албанци и 75 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 280 631 647 689 512 508 0 646 424 167
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

РодовиУреди

Гошинце е албанско село.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Маљок (17 к.) потекнуваат од фисот Бериш. Доселени се од северна Албанија; Дурци (15 к.) потекнуваат од фисот Красниќи. Доселени се од северна Албанија; Рекан (11 к.) потекнуваат од фисот Красниќи. Доселени се од северна Албанија; Скенер (7 к.) потекнуваат од фисот Бериш. Доселени се од северна Албанија.[8]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  8. Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ.

Надворешни врскиУреди