Виштица

село во Општина Липково


Виштица — село во Општина Липково.

Виштица
Виштица is located in Македонија
Виштица
Местоположба на Виштица во Македонија
Координати 42°5′58″N 21°35′35″E / 42.09944° N; 21.59306° E / 42.09944; 21.59306Координати: 42°5′58″N 21°35′35″E / 42.09944° N; 21.59306° E / 42.09944; 21.59306
Општина Липково
Население 991 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 17017, 17517
Надм. вис. 519 м
Виштица на општинската карта
Виштица во Општина Липково.svg

Атарот на Виштица во рамките на општината
Commons-logo.svg Виштица на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 991 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 984
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 7

РодовиУреди

Виштица е албанско село.

Според истражувањата од 1941 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Исове (14 к.) доселени се од Арна во Малесија, северна Албанија. Они се најстар род во селото; Дуракове (13 к.) исто потекло како и претходниот род, со нив биле роднини; Лепаве (6 к.) потекнуваат од фисот Шаља во северна Албанија; Мал Зез (9 к.) потекнуваат од фисот Бериша. Доселени од северна Албанија; Донаве (8 к.) доселени се од местото Дерјан во Матија, северна Албанија; Океја (6 к.) од фисот Шаља. Доселени се во XIX век од северна Албанија.[2]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Трифуноски, Јован (1951). Кумановско-Прешевска Црна Гора. Белград: САНУ.

Надворешни врскиУреди