Кумановска Река, Кумановка или Голема Река — река во североисточна Македонија. Извира на во источниот дел на планината Скопска Црна Гора, па минува низ градот Куманово и завршува како десна притока на Пчиња. Долга е 44 км, со вкупен пад од 1.060 м, при просек од 24,1 .[1] Сливот зафаќа површина од 460 км2.

Кумановска Река
Местоположба
Физички особености
УстиеПчиња
Должина44
Особености на сливот

Најзначајна притока на реката е Липковска Река, на која се изградени акумулациите Липковско Езеро и Глажња. Сливот е оголен и затоа коритото е мошне водопропусно, поради што доаѓа до поплави.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Кумановска Река“. Македонска енциклопедија. , книга . Скопје: МАНУ. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски уреди

Координати: 42°05′N 21°47′E / 42.083° СГШ; 21.783° ИГД / 42.083; 21.783