Средна Саксонија

(Пренасочено од Мителзаксен)

Средна Саксонија (германски: Mittelsachsen) — округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Округот се граничи со (од запад надесно) покраината Тирингија, окрузите Лајпциг, Северна Саксонија, Мајсен, Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, Чешка, Рудни Планини, урбаниот округ Кемниц и округот Цвикау.

Средна Саксонија
Landkreis Mittelsachsen

округ
Знаме на Средна Саксонија Landkreis MittelsachsenГрб на Средна Саксонија Landkreis Mittelsachsen
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеФрајберг
Површина
 • Вкупна2,112 км2 (815 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно301.474
 • Густина140/км2 (370/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.FG
Мреж. местоhttp://www.landkreis-mittelsachsen.de

Историја

уреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Дебелн, Фрајберг и Митвајда, као дел од реформата на окрузите во август 2008 година.

Географија

уреди

Округот се простира од Рудни Планини на германско-чешката граница до низините помеѓу Лајпциг и Дрезден. Главни реки во округот се Фрајбергер Мулде и Чопау.

Градови и општини

уреди
Градови Општини
 1. Августусбург
 2. Бранд-Ербисдорф
 3. Бургштет
 4. Дебелн
 5. Флеа
 6. Франкенберг
 7. Фрауенштајн
 8. Фрајберг
 9. Герингсвалде
 10. Гросширма
 11. Хајнихен
 12. Харта
 13. Лајсниг
 14. Лунценау
 15. Митвајда
 16. Едеран
 17. Пениг
 18. Рохлиц
 19. Росвајн
 20. Зајда
 21. Валдхајм
 1. Алтмитвајда
 2. Бобрич-Хилберсдорф
 3. Клаусниц
 4. Дорфхемниц
 5. Епендорф
 6. Ерлау
 7. Гросхартмансдорф
 8. Гросвајчен
 9. Халсбрике
 10. Хартмансдорф
 11. Кенигсфелд
 12. Кенигсхајн-Видерау
 13. Крибштајн
 14. Лојбсдорф
 15. Лихтенау
 16. Мохау
 17. Лихтенберг
 1. Милау
 2. Мулда
 3. Нојхаузен
 4. Нидервиза
 5. Обершена
 6. Острау
 7. Рехенберг-Биненмиле
 8. Рајнсберг
 9. Росау
 10. Зелиц
 11. Штригистал
 12. Таура
 13. Векселбург
 14. Вајсенборн
 15. Цетлиц
 16. Чајц-Отевиг

Наводи

уреди
 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

уреди

50°55′N 13°11′E / 50.917° СГШ; 13.183° ИГД / 50.917; 13.183