Епендорф (Саксонија)

Епендорф (германски: Eppendorf) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Епендорф
Грб на Епендорф
Епендорф (Саксонија) во рамките на Германија
Епендорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 3
Градоначалник Хелмут Шулце
Основни податоци
Површина 33,69 км2
Надм. височина 460 м
Население 4.013 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 119 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09575
Повик. бр. 037293
Портал www.gemeinde-eppendorf.de
Местоположба на Епендорф во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°47′57″N 13°13′40″E / 50.79917° СГШ; 13.22778° ИГД / 50.79917; 13.22778

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)