Лајсниг (германски: Leisnig) — мал град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија во Германија.

Лајсниг
Градското собрание на Лајсниг
Градското собрание на Лајсниг
Градското собрание на Лајсниг
Грб на Лајсниг
Лајсниг во рамките на Германија
Лајсниг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градски единици 40
Градоначалник Тобијас Гот (ДХС)
Основни податоци
Површина 78,01 км2
Надм. височина 161 м
Население 8.156 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04703
Повик. бр. 034321
Портал www.leisnig.de
Местоположба на градот Лајсниг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°10′N 12°55′E / 51.167° СГШ; 12.917° ИГД / 51.167; 12.917Координати: 51°10′N 12°55′E / 51.167° СГШ; 12.917° ИГД / 51.167; 12.917

Историја Уреди

Првпат на ова место била спомната населба во 1046 година. Во градот се наоѓа замокот Милденштајн, кој е стар 1000 години. Една куќа на главниот плоштад го содржи грбот на семејството Апијан.

Лајсниг е родното место на Фридрих Олбрихт. Во 1944 година, тој учествувал во Јулската завера, за обид на атентат на Адолф Хитлер и бил погубен поради неговото учество во атентатот.

Наводи Уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски Уреди