Северна Саксонија

Северна Саксонија (германски: Nordsachsen) — округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Округот се граничи (од запад надесно) со покраините Саксонија-Анхалт и Бранденбург, окрузите Мајсен, Средна Саксонија и Лајпциг и урбаниот округ Лајпциг.

Северна Саксонија
Landkreis Nordsachsen

Округ
Грб на Северна Саксонија Landkreis Nordsachsen
Грб
Saxony Landkreis Nordsachsen 2008.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Адм. цент.Торгау
Површина
 • Вкупна2,020 км2 (780 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно197.673
 • Густина98/км2 (250/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.TDO, DZ, EB, TG, TO, OZ
Мреж. местоhttp://www.landkreis-nordsachsen.de

ИсторијаУреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Делич и Торгау-Ошац, како дел од реформата на окрузите во август 2008.

На 10 декември 2009, Советот на округот го прифатил новиот грб на округот.

ГеографијаУреди

Округот се наоѓа во низините на север и исток од Лајпциг. Главни реки во округот се Мулде и Елба.

Градови и општиниУреди

Градови Општини
 1. Бад Дибен
 2. Белгерн-Шилдау
 3. Дален
 4. Делич
 5. Домич
 6. Ајленбург
 7. Мигелн
 8. Ошац
 9. Шкојдиц
 10. Тауха
 11. Торгау
 1. Арцберг
 2. Бајлроде
 3. Кафертиц
 4. Добершиц
 5. Драјхајде
 6. Елсниг
 7. Језевиц
 8. Кроштиц
 9. Лаусиг
 10. Либшицберг
 1. Лебниц
 2. Мокрена
 3. Наундорф
 4. Раквиц
 5. Шенвелкау
 6. Тросин
 7. Вермсдорф
 8. Видемар
 9. Чеплин

НаводиУреди

 1. "Тековно население по општини во 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 51°30′N 12°45′E / 51.500° СГШ; 12.750° ИГД / 51.500; 12.750