Хајнихен (Саксонија)

Хајнихен (германски: Hainichen) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Штригис.

Хајнихен
Градското собрание на Хајнихен
Градското собрание на Хајнихен
Градското собрание на Хајнихен
Грб на Хајнихен
Хајнихен (Саксонија) во рамките на Германија
Хајнихен (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Дитер Грајзингер (СДП)
Основни податоци
Површина 51,57 км2
Надм. височина 304 м
Население 8.531 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 165 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09661
Повик. бр. 037207
Портал www.hainichen.de
Местоположба на градот Хајнихен во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°58′11″N 13°7′31″E / 50.96972° СГШ; 13.12528° ИГД / 50.96972; 13.12528Координати: 50°58′11″N 13°7′31″E / 50.96972° СГШ; 13.12528° ИГД / 50.96972; 13.12528

Наводи Уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски Уреди