Мајсен (округ)

Мајсен (германски: Meißen) — округ во Саксонија, Германија. Тој се граничи со (од север надесно) покраината Бранденбург, округот Бауцен, урбаниот округ Дрезден, окрузите Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, Средна Саксонија и Северна Саксонија.

Мајсен
Landkreis Meißen

округ
Saxony Landkreis Meißen 2008.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеМајсен
Површина
 • Вкупна1,453 км2 (561 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно241.717
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MEI, GRH, RG, RIE
Мреж. местоhttp://www.kreis-meissen.de

ИсторијаУреди

Округот потекнува од Амт Мајсен (Amt Meißen), кој бил првпат споменат во 1334 година. Округот бил владеен од Ветинската династија. Грофовите од Мајсен создале административна единица (Amt) во XIII век. Во 1835 година, Амтот бил претворен во Amtshauptmannschaft, со област на моменталниот округ покриен од Amtshauptmannschaften Мајсен, Дрезден и Гросенхајн. Во 1939 година, овие биле преименувани во окрузи (Landkreise). Во административната реформа од 1952 година, неколку општини биле преместени во окрузите Фрајберг и Дебелн. Во 1990, старите окружни граници биле вратени, а во 1996 биле додадени делови на Дрезден-Ланд. Во август 2008, округот Риза-Гросенхајн бил додаден на денешниот округ, со што ја добил и моменталната големина.

ГеографијаУреди

Главна река во округот е Елба, која исто така тече низ градот Мајсен.

ГрбУреди

    Грбот прикажува лав, симбол на грофовите од Мајсен. Грбот бил донесен на 16 ноември 1992 година и повторно со едно проширување на 20 февруари 1997 година. Тој е идентичен со тој на Фландрија.

Градови и општиниУреди

Градови Општини
 1. Косвиг
 2. Гредиц
 3. Гросенхајн
 4. Ломач
 5. Мајсен
 6. Носен
 7. Радебојл
 8. Радебург
 9. Риза
 10. Штрела
 1. Дира-Церен
 2. Еберсбах
 3. Глаубиц
 4. Хирштајн
 5. Кебшицтал
 6. Клипхаузен
 7. Лампертсвалде
 8. Морицбург
 9. Нидерау
 1. Нинхриц
 2. Пристевиц
 3. Редерауе
 4. Шенфелд
 5. Штаухиц
 6. Тиндорф
 7. Вајнбела
 8. Вилкниц
 9. Цајтхајн

НаводиУреди

 1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 51°13′N 13°31′E / 51.217° СГШ; 13.517° ИГД / 51.217; 13.517