Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини

Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини (германски: Sächsische Schweiz-Osterzgebirge) — округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Именуван е по планинските масиви Саксонска Швајцарија и Рудни Планини. Округот се граничи (од запад надесно) со окрузите Средна Саксонија и Мајсен, слободниот град Дрезден, округот Бауцен и Чешка.

Саксонска Швајцарија
-Источни Рудни Планини
Landkreis Sächsische Schweiz-Osterzgebirge

округ
Грб на Саксонска Швајцарија -Источни Рудни Планини Landkreis Sächsische Schweiz-Osterzgebirge
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеПирна
Површина
 • Вкупна1,654 км2 (639 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно244.722
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.PIR, DW, FTL, SEB
Мреж. местоhttp://www.landratsamt-pirna.de

ИсторијаУреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Саксонска Швајцарија и Вајсериц, како дел од реформата на окрузите во август 2008.

ГеографијаУреди

 
Поглед на видиковец на врвот на Папстштајн. Трите големи планини се Гориш (лево), Кенигштајн (во средината) и Лиленштајн (десно). Селото на десната страница е Гориш.

Округот се наоѓа помеѓу Дрезден и Чешка. Во југозападниот дел на округот се наоѓа најисточната точка на Рудните Планини („Erzgebirge“), а југоисточниот дел на округот е именуван Саксонска Швајцарија, која е дел од Елпските Песочни Планини. Главна река во округот е Елба.

Градови и општиниУреди

Градови Општини
 1. Алтенберг
 2. Бад Готлојба-Бергисхибел
 3. Бад Шандау
 4. Диполдисвалде
 5. Дона
 6. Фрајтал
 7. Гласхите
 8. Хајденау
 9. Хонштајн
 10. Кенигштајн
 1. Либштат
 2. Нојштат во Саксонија
 3. Пирна
 4. Рабенау
 5. Зебниц
 6. Штат Велен
 7. Штолпен
 8. Тарант
 9. Вилсдруф
 1. Баретал
 2. Баневиц
 3. Дома
 4. Дорфхајн
 5. Дирерсдорф-Дитерсбах
 6. Гориш
 7. Хартмансдорф-Рајхенау
 8. Хермсдорф
 9. Клингенберг
 1. Крајша
 2. Ломен
 3. Миглицтал
 4. Ратен
 5. Ратмансдорф
 6. Рајнхартсдорф-Шена
 7. Розентал-Билатал
 8. Штрупен

НаводиУреди

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°54′N 13°50′E / 50.900° СГШ; 13.833° ИГД / 50.900; 13.833