Рохлиц (германски: Rochlitz) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Рохлиц е седиште на истоимената општинската заедница, составена од нејзините членови Кенигсфелд, Зелиц и Цетлиц. Градот се наоѓа на реката Цвикауер Мулде, 26 километри северозападно од Кемниц.

Рохлиц
Кула Фридрих Август
Кула Фридрих Август
Грб на Рохлиц
Рохлиц is located in Германија
Рохлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Јоахим Кнапе (СлДП)
Основни податоци
Површина 23,71 км2
Надм. височина 163 м
Население 5.711 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 241 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09306
Повик. бр. 03737
Портал www.rochlitz.de
Местоположба на градот Рохлиц во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°2′53″N 12°47′55″E / 51.04806° СГШ; 12.79861° ИГД / 51.04806; 12.79861Координати: 51°2′53″N 12°47′55″E / 51.04806° СГШ; 12.79861° ИГД / 51.04806; 12.79861

ИсторијаУреди

Во текот на Втората светска војна, во градот се наоѓал подкамп на концентрациониот камп Флосенбирг.[2]

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Рохлиц е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. "Тековно население по општини во 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)
  2. Кристин О‘Киф. Tartanplace.com, Концентрациони кампови.

Надворешни врскиУреди